کد خبر : 529
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 ژانویه 2019 - 16:19

نشست خبری همایش بین المللی ظرفیت انقلاب؛کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران

نشست خبری همایش بین المللی ظرفیت انقلاب؛کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران

  حضور ۶۰ استاد خارجی و رونمایی از ۱۷ کتاب در همایش ظرفیت انقلاب معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی» گفت: ۶۰ استاد خارجی در این همایش حضور خواهند داشت. به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نشست خبری همایش بین‌المللی «ظرفیت انقلاب اسلامی؛ کارآمدی

 

حضور ۶۰ استاد خارجی و رونمایی از ۱۷ کتاب در همایش ظرفیت انقلاب

حضور ۶۰ استاد خارجی و رونمایی از 17 کتاب در همایش ظرفیت انقلاب

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی» گفت: ۶۰ استاد خارجی در این همایش حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نشست خبری همایش بین‌المللی «ظرفیت انقلاب اسلامی؛ کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران» پیش از ظهر امروز در ساختمان «فرهیختگان» (ساختمان رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی) با حضور دکتر صالح اسکندری رئیس سازمان چاپ، انتشارات و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و حجت‌الاسلام حسن خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

اسکندری در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به مدعوین نشست، این همایش را محصول یک سال تلاش مستمر در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی دانست.

کلانتری در ادامه نشست خبری، با اشاره به برگزاری این همایش در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نهم و دهم بهمن‌ماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره) اظهار کرد:  بسیاری از اندیشمندان خارجی، استادان حوزه و دانشگاه در این همایش حضور پیدا خواهند کرد. 

وی ادامه داد: قطعاً با توجه به مقالاتی که به دبیرخانه همایش ارسال شده است، مجموعه بی‌نظیری از مقالات در حوزه‌های مربوط به انقلاب اسلامی منتشر می‌شود.

انقلاب اسلامی، ساختاری جدید در جهان ایجاد کرد 

کلانتری با اشاره به انقلاب‌های بزرگ جهان گفت: انقلاب‌های فرانسه، روسیه، چین و کوبا جزء‌ بزرگ‌ترین انقلاب‌های جهان بودند و انقلاب اسلامی ایران، پنجمین انقلاب بزرگ جهان است. اگر بخواهیم انقلاب‌های جهان را مقایسه کنیم، به‌نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین انقلاب، انقلاب اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران به معنای واقعی کلمه یک انقلاب بود چرا که یک ساختار را از صحنه روزگار محو کرد و ساختاری جدید مبتنی بر ویژگی‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در صحنه جهان ایجاد کرد. از این جهت، انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب بی‌نظیر است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بسیاری از اندیشمندان جهان نیز بر این باورند که انقلاب اسلامی، یک انقلاب بی‌نظیر در جهان است.

وی با اشاره به ۶ ویژگی انقلاب اسلامی ادامه داد: اولین ویژگی انقلاب اسلامی خاستگاه آن یا همان اسلام ناب محمدی است. چنین انقلابی در جهان شکل نگرفته است که خاستگاه رهبرش اسلام باشد و رهبری جامع‌الشرایط داشته باشد. امام خمینی(ره) یک اسلام‌شناس واقعی، مرجع تقلید و سیاستمدار فرهیخته بود که هم بر سیاست جهان اشراف داشت و هم مسائل داخلی ایران را می‌شناخت.

کلانتری اضافه کرد: هیچ انقلابی در جهان از حوزه علمیه و با رویکرد مکتب صادقیه شکل نگرفته است. از این جهت انقلاب اسلامی یک انقلاب منحصربه‌فرد است.

انقلاب اسلامی حاصل مبارزه توده‌های مردم بود

وی سومین ویژگی انقلاب اسلامی را مردمی بودن آن اعلام کرد و گفت: بسیاری از احزاب و گروهک‌ها در دوران مبارزه با رژیم طاغوت، مبارزه می‌کردند اما انقلاب را پدید نیاوردند. انقلاب اسلامی را توده‌های میلیونی مردم شکل دادند. تظاهرات گسترده مردم در آن زمان بی‌نظیر بود و در هیچ انقلابی تا این حد مردم مشارکت نداشتند.

مردم برای مبارزه با استکبار و وابستگی انقلاب کردند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، چهارمین ویژگی انقلاب را فرهنگی بودن آن دانست و گفت: حتماً مسائل اقتصادی و معیشتی مشکل مهم بسیاری از مردم بود اما آن چیزی که وجهه بارز انقلاب اسلامی بود، مسائل فرهنگی نظیر مبارزه با وابستگی همه‌جانبه به شرق و غرب، وجود ظلم و ولنگاری‌های اخلاقی، سلطه سیاسی آمریکا و صهیونیسم، تخریب فرهنگ ملی و ضدیت با اسلام و ارزش‌های اسلامی باعث شد مردم به صحنه بیایند و رژیم را دگرگون کنند.

وی اضافه کرد: در شعارهای انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی، حکومت اسلامی، جمهوری اسلامی، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و اقتدا به ائمه اطهار مد نظر بوده است.

کلانتری پنجمین ویژگی انقلاب را التزام همه‌جانبه به سنت اصیل اسلامی به‌همراه پیشرفت‌های علمی و فناوری اعلام کرد و افزود: هیچ‌گاه در انقلاب اسلامی این موضوع مطرح نشد که به سنت‌های اصیل اسلامی برمی‌گردیم و به علم پشت می‌کنیم. امام خمینی(ره) همواره به ارزش‌های اصیل اسلامی پافشاری می‌کردند و بر برخورداری همه‌جانبه از تکنولوژی روز تأکید داشتند. انقلاب اسلامی، اسلام ناب به‌همراه تکنولوژی و حرکت در مرزهای دانش را اولویت مهم خود می‌داند.

اهمیت ویژه ایران به دلیل موقعیت ژئوپلتیک آن

وی ششمین ویژگی انقلاب اسلامی را شکل گرفتن آن در منطقه حساس و ویژه جهان یعنی ایران دانست و افزود: واقعیت این است که ایران حدود یک درصد منابع جهان، هفت درصد منابع طبیعی جهان و ۱۱ درصد منابع نفت و گاز جهان را دارد و هفدهمین کشور به‌لحاظ تولید ناخالص ملی است. همچنین ایران در یکی از حساس‌ترین مناطق جغرافیایی جهان یعنی در چهارراه شرق و غرب واقع شده است. وقوع انقلاب اسلامی در چنین منطقه‌ای، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به‌همین‌دلیل است که می‌گوییم انقلاب اسلامی، بزرگ‌ترین انقلاب جهان است.

کلانتری تأکید کرد: از ۴۰ سال پیش تاکنون هزاران مقاله و کتاب در جهان راجع به انقلاب اسلامی نوشته شده و هزاران نشست و کنفرانس پیرامون انقلاب اسلامی برگزار شده است؛ بنابراین انقلاب اسلامی از ۴۰ سال پیش تاکنون همواره مورد توجه جهانیان بوده است. قطعاً دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید در این زمینه کار مهمی انجام می‌داد و آن‌هم برگزاری همایش بین‌المللی و علمی «انقلاب اسلامی، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران» بود.

لزوم رمزگشایی از افتخارات نظام در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب

خیری با اشاره به فتنه‌هایی که در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داده است، گفت: جا دارد که در بلوغ چهل سالگی انقلاب اسلامی افتخارات نظام رمزگشایی شود و به نسل‌های بعد هم منتقل شود.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به هدف برگزاری همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی» عنوان کرد: این همایش از یک سال پیش با هدف تولید علم، نشست‌های علمی و برگزاری کرسی‌های تخصصی آغاز به کار کرد.

خیری درخصوص حامیان و همکاران همایش اظهار کرد: در مدت فعالیت دبیرخانه همایش با ۲۰ دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز علمی اجرایی ازجمله مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، جامعه‌المصطفی، انجمن علمی انقلاب اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و … همکاری صورت گرفت.

وی ادامه داد: همایش ظرفیت انقلاب اسلامی در روزهای نهم و دهم بهمن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) برگزار می‌شود و اهدافی از قبیل تبیین ظرفیت‌های نظری و عملی انقلاب، تبیین و واکاوی کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران، تبیین و تحلیل مواجهه انقلاب با چالش‌های مختلف و آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص محورهای همایش افزود: محور اول مبناشناسی و اهداف انقلاب اسلامی، محور دوم موضوع فرهنگ و اجتماع است و محور سوم به بحث سیاست، امنیت و دفاع می‌پردازد؛ در محور چهارم موضوعاتی نظیر اقتصاد، صنعت، تجارت و کشاورزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در محور پنجم بحث آموزش و تحقیقات بررسی می‌شود. در محور ششم حکمرانی انقلاب اسلامی واکاوی می‌‌شود و در محور هفتم چالش‌های پیشِ‌ رو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تأیید مقالات همایش ظرفیت انقلاب، توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

وی با اشاره به این نکته که این همایش توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تأیید شده است، تصریح کرد: دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیژن رنجبر معاون پژوهشی دانشگاه آزاداسلامی، ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه، صالح اسکندری رئیس مرکز رسانه و  نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی، مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و … از اعضای کمیته علمی همایش هستند.

خیری درخصوص تعیین دبیر تخصصی برای بخش‌های همایش افزود: برای افزایش بُعد کیفی و علمی همایش، دکترطهرانچی به‌عنوان دبیر تخصصی انقلاب اسلامی و فناوری و دکتر اسکندری به‌عنوان دبیر تخصصی انقلاب و رسانه، رنجبر دبیر انقلاب اسلامی و پژوهش و نبوی دبیر انقلاب اسلامی و اقتصاد معین شده‌اند.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی درباره اعلام فراخوان همایش گفت: حدود ۶۰۰ نفر برای حضور در همایش ثبت‌نام کرده‌اند که تعداد مقالات ارسالی به همایش ۵۸۰ مقاله فارسی، انگلیسی و عربی به‌علاوه سه طرح پژوهشی است. همچنین حدود ۷۰ مقاله سفارشی نیز وجود دارد که از این تعداد ۳۲۵ مقاله توسط داوران پذیرفته شد.

حضور ۶۰ استاد خارجی در همایش ظرفیت انقلاب اسلامی

وی درخصوص مهمانان خارجی شرکت‌کننده در همایش ظرفیت انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: تعداد مهمانان خارجی شرکت‌کننده در همایش حدود ۶۰ نفر از کشورهای مختلف آمریکایی، اروپایی، آسیایی و طلاب جامعه‌المصطفی هستند که با هزینه خود در این همایش شرکت می‌کنند. علاوه بر اعضای کمیته علمی و دبیران تخصصی و نویسندگان مقالات، از برخی استادان درس انقلاب اسلامی نیز برای شرکت در این همایش دعوت به‌عمل آمده است.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص نشست‌های تخصصی برگزار شده در استان‌های مختلف بیان کرد: ۳۴ نشست تخصصی برگزار شده است که در آن افرادی چون محمدباقر قالیباف، احمد توکلی، سیدمحمد حسینی، حسین مظفر، محمدمهدی زاهدی، رحیم پورازغدی، عسگر دیرباز و دری نجف‌آبادی به سخنرانی پرداختند.

وی درخصوص  برنامه تعیین شده برای برگزاری همایش گفت: همایش در روزهای نهم و دهم بهمن برگزار می‌شود که مراسم افتتاحیه صبح روز سه‌شنبه با سخنرانی یکی از شخصیت‌های نظام و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رونمایی از آثار آغاز می‌شود و برنامه اختتامیه در روز چهارشنبه بعدازظهر با سخنرانی چند نفر از شخصیت‌های علمی از ساعت ۱۳:۳۰ شروع به‌کار می‌کند.

خیری ادامه داد: پنل‌ها در بعدازظهر سه‌شنبه عصر و صبح چهارشنبه در پنج پنل با ۶ سخنرانی در هر پنل برگزار می‌شود و در مجموع حدود ۷۰ نفر از استادان و صاحبان مقالات منتخب به ارائه سخنرانی و بیان نظرات خود درخصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌پردازند. همچنین مسئولان و شخصیت‌های علمی در پنل‌ها حضور داشته و به ارائه نقطه‌نظرات خود خواهند پرداخت.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص موضوعات پنل‌های تخصصی تأکید کرد: موضوع پنل اول مبانی، امام(ره) و رهبری، موضوع پنل دوم اقتصاد، صنعت و کشاورزی، موضوع پنل سوم سیاست، امنیت، حکمرانی و دفاع مقدس، موضوع پنل چهارم علم، فرهنگ و اجتماع و موضوع پنل پنجم مدیریت بحران‌ها، چالش‌ها و آینده‌پژوهی است.

رونمایی از ۱۷ جلد کتاب در همایش

وی درخصوص پوستر مقالات ارائه شده به همایش تصریح کرد: تعداد پنج پوستر عربی، هفت پوستر انگلیسی و حدود ۳۰ پوستر فارسی به نمایش درمی‌آید. همچنین از ۱۷ جلد کتاب نیز رونمایی می‌شود که پنج جلد آن مربوط به امام و رهبری، یک جلد مبانی انقلاب، دو جلد اقتصاد، دو جلد فرهنگ و اجتماع، سه جلد سیاست، امنیت و حکمرانی، یک جلد حقوق، یک جلد چالش‌ها و آینده‌پژوهی و یک جلد چکیده فارسی و یک جلد چکیده انگلیسی است.

خیری درخصوص برگزاری نمایشگاه در حاشیه همایش ظرفیت انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ۲ هزار جلد کتاب برتر در حوزه علوم انسانی که در طول ۴۰ سال حائز رتبه شده‌اند و مورد تشویق در جشنواره‌ها و کتاب سال قرار گرفته‌اند، در این نمایشگاه وجود دارد و از مجموعه ناشران انقلاب اسلامی تقدیر می‌شود و در پایان برای ارائه‌کنندگان مقالات گواهی صادر می‌شود.

برون‌داد همایش ظرفیت انقلاب در کلاس‌ها تدریس خواهد شد

نصیری در بخش دیگری از این نشست، اظهار کرد: با تصمیم معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ۲۰۰ نفر از استادان درس انقلاب اسلامی در این همایش حضور خواهند یافت تا بروندادهای آن به صورت محتوایی در کلاس‌های درس دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان منتقل شود.

مدیرکل فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: تعداد ۲۰۰ نفر از صاحبان مقاله‌های علمی نیز در همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی؛ کارنامه و کارآمدی» حضور خواهند داشت. همچنین از  جمعی از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های کشور برای حضور در این همایش دعوت به‌‌عمل آمده است.

وی ادامه داد: «همایش ظرفیت انقلاب اسلامی، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی»، یک همایش نخبگانی و تخصصی تلقی می‌شود که در آن از دانشجویان علاقه‌مند نیز جهت حضور، ثبت‌نام شده است.

عضو هیئت اجرایی همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی؛ کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی»، با اشاره به برگزاری دو نمایشگاه در حاشیه همایش «ظرفیت انقلاب اسلامی» بیان کرد: نمایشگاه «چلچراغ پیشرفت» در جهت معرفی ظرفیت‌های ۴۰ ساله انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد و همچنین نمایشگاه کتاب با حضور ناشران حوزه انقلاب اسلامی و علوم انسانی و مجمع ناشران انقلاب اسلامی  برگزار می‌شود.

برگزاری همایش علمی چهار دهه رهبری نظام جمهوری اسلامی

نصیری با اشاره به برگزاری همایش علمی «چهار دهه رهبری نظام جمهوری اسلامی» تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه برنامه‌های بزرگداشت ایام‌الله دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، همایش علمی «چهار دهه رهبری نظام جمهوری اسلامی» را نیز در ۲۴ و ۲۵ بهمن سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرمزگان برگزار خواهد کرد.

وی ادامه داد: در همایش علمی«چهار دهه رهبری نظام جمهوری اسلامی» ۳۰ مقاله علمی و پژوهشی پذیرفته شده که به نقش رهبری معظم انقلاب و حضرت امام خمینی(ره) در پیشرفت انقلاب پرداخته شده است.

مدیرکل فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه‌ای در راستای برگزاری برنامه‌های دهه فجر اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای به واحدهای دانشگاهی ارسال شده است که در آن با اشاره به اهم برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی، نکاتی نیز اعم از غبارروبی مزار شهدا و حضور در منزل شهدا و ایثارگران دفاع مقدس، حضور باشکوه در راهپیمایی ۲۲ بهمن، آماده‌سازی فضای دانشگاه درراستای بیانات و منویات رهبر معظم انقلاب، برگزاری مراسم ویژه در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها بر پایه ایستگاه‌های مطالعاتی و برگزاری کاروان‌های روایی اشاره شده است.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.