کد خبر : 8251
تاریخ انتشار : شنبه 1 آوریل 2023 - 7:06

روستای مراوند: گردشگر محترم و با فرهنگ منطقه یک کیسه زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایی که تجزیه پذیر نیستند را درون آن قرار دهید.

روستای مراوند: گردشگر محترم و با فرهنگ  منطقه یک کیسه زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایی که تجزیه پذیر نیستند را درون آن قرار دهید.

یک کیسه زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایی که تجزیه پذیر نیستند را درون آن قرار دهید. نظافت محیط های روستایی مورد غفلت مردم بخش ، گردشگران و دهیاران قرار گرفته است نظافت محیط های روستایی مورد غفلت مردم بخش و گردشکران و دهیاران قرار گرفته است بازدیدهای محسوس از روستاها حاکی از

یک کیسه زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایی که تجزیه پذیر نیستند را درون آن قرار دهید. نظافت محیط های روستایی مورد غفلت مردم بخش ، گردشگران و دهیاران قرار گرفته است

نظافت محیط های روستایی مورد غفلت مردم بخش و گردشکران و دهیاران قرار گرفته است بازدیدهای محسوس از روستاها حاکی از آن است که نظافت این مناطق مورد غفلت برخی گردشگران و مردم و دهیاران قرار گرفته است و دهیاران باید وقتشان را فقط برای امورات روستا بگذارند

کثیف ترین رودخانه مازندران پر از زباله + فیلم
روستای مراوند

نظافت محیط های روستایی مورد غفلت مردم بخش و گردشکران و دهیاران قرار گرفته است

بازدیدهای محسوس از روستاها حاکی از آن است که نظافت این مناطق مورد غفلت برخی گردشگران و مردم و دهیاران قرار گرفته است و دهیاران باید وقتشان را فقط برای امورات روستا بگذارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی؛  وزوان آنلاین  به نقل از روستای مراوند، در ۲۸ کیلومتری جاده اصلی اصفهان-تهران، در قسمت شرقی شهر وزوان، در مسیر روستاهای رباط آغا و کمال قرارداره.بر نظافت محیط روستاها تاکید کرد و افزود: بازدیدهای محسوس از روستاها حاکی از آن است که مسئله نظافت محیط روستا مورد غفلت برخی گر دشگران و مردم بخش و دهیاران قرار دارد

موذن  بر اینکه نقش گردشگران و مردم بخش با روستائیان و دهیاران در توسعه روستاها غیر‌قابل انکار است، تصریح کرد: همکاری مردم با دهیاران موجب تسریع در روند انجام امور روستایی و حل مشکلات روستاها می‌شود.

روستای مراوند : وظیفه اصلی دهیاران رسیدگی به امورات روستاها ازجمله بهداشت و نظافت محیط روستاست و باید مردم در کنار دهیاران  همت کنند و روستاها را از این شکل و شمایلی که دارند بیرون بیاورند.

روستای مراوند، در ۲۶ کیلومتری جاده اصلی اصفهان-تهران، در قسمت شرقی شهر وزوان، در مسیر روستاهای رباط آغا و کمال قرارداره. این روستای زیبا در دامنه رشته کوه های کرکس و درحدود ۱۶ کیلومتری روستای تاریخی ابیانه قرارداره. مراوند دارای چشم اندازهای طبیعی زیادیه و اکثر ساکنین این روستا ابیانه ای هستند. زبان محلی مردم این روستا از قدیم الایام به زبان رایج ابیانه ای بوده. به گفته اهالی روستا قدمت این مکان به بیش از ۳۲۰ سال می رسه. اهالی این روستا به شغل شریف کشاورزی ودامداری مشغولن .آب کشاورزی این روستا از چشمه ویک سد بزرگ که توسط آبخیز داری احداث شده تأمین می شه.

۷ نکته مهم که در هنگام طبیعت گردی باید رعایت کنید

هنگامی که تصمیم می‌گیرید با خانواده راهی جنگل شوید، لزومی ندارد که ماشین‌تان را در نزدیک‌ترین نقطه‌ای که هستید قرار دهید. چرا که راه‌های جنگلی برای بیشتر ماشین‌های سواری مسیری بسیار سخت و گاه غیر قابل عبور است. در چنین شرایطی ممکن است ماشین‌تان در قسمتی از جنگل گیر کرده و برای بیرون کشیدن آن مجبور شوید، هزینه گزافی خرج کنید.

۷ نکته مهم که در هنگام طبیعت گردی باید رعایت کنید

سرویس سبک زندگی فردا؛ وزوان آنلاین سرچشمه: همان طور که می‌دانید با گرم شدن هوا بسیاری از مردم دوست دارند یک الی چند روز را در دل طبیعت بگذرانند، در کشور ما نیز طبق یک رسم قدیمی ۱۳ فروردین هر سال بسیاری از خانواده‌ها دست جمعی برای صرف ناهار، تفریح و گردش به دل طبیعت می‌روند. اما متاسفانه دیده شده است که رعایت نکردن برخی نکات ایمنی علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست، جان بسیاری از مسافران را نیز گرفته است. در این بین عجله کردن برای گرفتن جای مناسب برای اطراق در جنگل و یا سایر مناطق بکر و طبیعی، باعث می‌شود تا آمار تصادفات و درگیری‌ها در چنین روزی بسیار بالا برود. از این رو هر راننده‌ای باید قبل از حرکت ذهن خود را برای شلوغی مسیر آماده کند تا با استرسی که در طول جاده با آن روبه‌رو می‌شود، جان خود و دیگر سرنشینان ماشین را به خطر نیاندازد. در ادامه این مطلب شما را با ۷ نکته مهم که در هنگام طبیعت گردی باید رعایت شود، آشنا می‌کنیم تا با پیروی از آن‌ها ضمن لذت بردن از طبیعت، مشکلی برای خود و دیگران و محیط زیست ایجاد نکنیم.

۷ نکته مهم که در هنگام طبیعت گردی باید رعایت شود

بد نیست بدانید طبیعتی که به صورت رایگان در اختیار ما است طی هزاران سال ایجاد شده است و ما انسان‌ها حق نداریم با سهل انگاری باعث نابودی آن و اکوسیستم موجود در آن شویم. به طور مثال آتش روشن کردن غیر اصولی برای گرم کردن و آماده کردن غذا می‌تواند هزاران هکتار از اراضی طبیعی را ظرف کمتر از یک روز نابود کند. نباید از یاد برد که نسل‌های آینده نیز حق دارند از چنین منابع طبیعی و خدادادی به شکلی مطلوب برخوردار باشند. خودخواهی ما نباید نسل‌های آینده را از دیدن چنین مناظر زیبایی محروم کند، همان طور که می‌دانید منابع طبیعی نقش بسیار پر رنگی را برای ادامه حیات موجودات زنده به ویژه انسان‌ها بازی می‌کنند. از این رو آتش نزدن، زباله نریختن و نشکستن شاخ و برگ گیاهان کمترین کاری است که ما باید در قبال طبیعت انجام دهیم.

آتش روشن کردن اصولی یکی از جذبه‌های طبیعت گردی غذا خوردن در دل جنگل و یا طبیعت است. معمولا برای گرم کردن و حتی پختن غذا نیاز به یک وسیله گرمایی داریم از آن‌جایی که در جنگل‌ها چوب خشک به وفور یافت می‌شود، دیگر کسی به فکر تهیه اجاق‌های مسافرتی نیست. از این رو با آتش زدن هیزم‌های جنگل برای خود آتش روشن می‌کنند تا آب داغ مورد نیاز و پخت و پز خود را به وسیله آتشی که فراهم کرده‌اند تهیه کنند. از این رو باید در تهیه آتش بسیار دقت نمود، چرا که یک لحظه غفلت می‌تواند قسمت عظیمی از جنگل و حتی مراتع را نابود کند. برای اینکه از ایمن بودن آتشی که روشن کرده‌اید، مطمئن باشید؛ سعی کنید مساحتی به اندازه ۳ متر مربع را از مواد قابل اشتعال مثل شاخ و برگ خشک خالی کنید. سپس درون مرکز این مساحت سنگ چین‌هایی به شکل دایره ایجاد کنید تا سنگ‌ها علاوه بر اینکه تکیه گاه خوبی برای پخت و پز شما باشند، مانع از انتشار آتش نیز شوند. وقتی کار شما با آتش تمام شد تا از خاموش شدن آن مطمئن نشدید آتش را به حال خود رها نکنید. شاید در صورت تغییر آب و هوا و همچنین ایجاد باد گرم آتش در جنگل و یا دشت پخش شده و باعث نابودی آن‌ها شود. در چنین شرایطی حتما مقداری آب ذخیره داشته باشید تا با آن بتوانید آتش را قبل از ترک محل مورد نظر خاموش کنید. در ضمن ریختن خاک در شرایطی که آب برای خاموش کردن آتش نداشته باشید نیز می‌تواند به کمک‌تان بیاید

پارک کردن ماشین هنگامی که تصمیم می‌گیرید با خانواده راهی جنگل شوید، لزومی ندارد که ماشین‌تان را در نزدیک‌ترین نقطه‌ای که هستید قرار دهید. چرا که راه‌های جنگلی برای بیشتر ماشین‌های سواری مسیری بسیار سخت و گاه غیر قابل عبور است. در چنین شرایطی ممکن است ماشین‌تان در قسمتی از جنگل گیر کرده و برای بیرون کشیدن آن مجبور شوید، هزینه گزافی خرج کنید. سعی کنید نزدیک‌ترین مکان به جاده اصلی را برای توقف انتخاب کنید تا ماشین شما نیز در دیدتان باشد. در هنگام پارک ماشین دقت کنید که مزاحمتی برای کسانی که از آن مسیر می‌گذرند، ایجاد نکنید. این مسئله گاه می‌تواند باعث مشاجره و درگیری بین افراد نیز شود.

مراقبت از ماشین و وسایل درون آندر هنگام طبیعت‌گردی دقت داشته باشید که ماشین‌تان را وارد هر جاده‌ای نکنید. در چنین روز‌های شلوغی برخی از سارقین منتظر فرصت هستند تا در صورت ایجاد شدن یک موقعیت ایده آل برای دزدی ماشین و یا وسایل درون آن را به سرقت ببرند. توجه داشته باشید به هیچ عنوان کیف و یا هر گونه وسایل با ارزش دیگری را درون ماشین قرار ندهید؛ چرا که این کار سارقین را ترغیب می‌کند که با شکستن شیشه ماشین، وسایل مربوطه را به سرقت ببرند. بهترین مکان برای پارک ماشین جایی است که در دید و در دسترس شما باشد تا در صورت بروز مشکل بتوانید خود را سریعا به محل برسانید. معمولا سارقین ماشین‌هایی را که هیچ گونه مراقبی ندارند، برای سرقت ترجیح می‌دهند. شما می‌تواند با یک برنامه ریزی درست امکان سرقت را از آن‌ها سلب کنید.

نشکستن شاخه درختان و بوته‌هاما حق نداریم با سهل انگاری باعث شکستن شدن شاخه درختان و حتی بوته‌ها شویم. اگر دوست دارید برای کودکان خود تاب درست کنید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که شاخه مورد نظری که قرار است طنابتان را روی آن نصب کنید، توانایی وزن کودکتان و کسانی که دوست دارند تاب بازی کنند را دارد یا نه. در غیر این صورت با شکسته شدن شاخه درخت هم خود شخصی که تاب می‌خورد، آسیب می‌بیند و هم درخت که تاب را روی آن نصب کرده‌اید. از این رو در هنگام نصب طناب چنین موردی را در نظر داشته باشید. در ضمن اگر می‌خواهید به تنه شاخه مورد نظر نیز آسیب وارد نشود، بهتر است بین سطح طناب و شاخه یک تکه پارچه و یا یک تکه مقوای ضخیم قرار دهید تا در هنگام تاب بازی به شاخه درخت زخمی نشود. یک مورد بسیار زشت که در بین برخی افراد رواج یافته، این است که آن‌ها با یک شی‌ء نوک تیز روی تنه درختان زنده یادگاری می‌نویسند. از آنجایی که درختان نیز مثل موجودات زنده آسیب پذیر هستند، انجام چنین کار‌هایی بسیار ناپسند و دور از انسانیت است. چرا که زخم ایجاد شده روی تنه درختان می‌تواند باعث بیمار و حتی خشک شدن آن نیز شود.

رانندگی مطمئن و داشتن صبر و حوصله

همان طور که می‌دانید جاده‌های منتهی به جنگل و دشت از امکانات و پهنای کمتری بر خوردار هستند. در چنین شرایطی باید رانندگان توجه و حوصله بیشتری به خرج دهند تا کمتر دچار حادثه شوند. از یاد نبرید از سبقت‌های غیر مجاز در جاده‌های جنگلی و کوهستانی به جد خودداری کنید؛ چرا که یک اشتباه کوچک در چنین جاده‌هایی می‌تواند باعث ایجاد یک حادثه دلخراش شود. رانندگی مطمئن و داشتن صبر و حوصله در جاده‌های باریک و پر خطر بیشتر از هر جاده دیگری احساس می‌شود. از این رو با دقت بیشتری رانندگی کنید.

آشغال نریختن و جمع کردن زباله‌های ایجاد شده

رفتن به طبیعت و گردش کردن بی‌شک یکی از زیباترین لحظاتی است که هر انسانی می‌تواند آن را تجربه کند. وقتی ما قصد داریم درون طبیعت غذا بخوریم بی‌شک مقداری زباله نیز تولید می‌کنیم. در چنین شرایطی نباید زباله‌های تولید شده را به حال خود رها کرد؛ چرا که برخی از این زباله‌ها می‌توانند باعث زشت شدن و حتی آسیب رساندن به محیط طبیعی شوند. در هر صورت یک کیسه زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایی که تجزیه پذیر نیستند را درون آن قرار دهید. البته مواد غذایی مثل ته مانده غذا پوست میوه را می‌توانید در خاک دفن کنید تا این مواد تبدیل به کود شوند.

جمع آوری خاک جنگل

برخی از افراد وقتی وارد محیط جنگل می‌شوند به فکر جمع آوری خاک حاصلخیز آن برای باغچه و یا گلدان‌های خود می‌شوند. نباید از یاد برد این کار می‌تواند باعث آسیب رساندن به محیط زیست و حتی فرسایش خاک شود. چرا که تولید شدن یک متر مکعب از خاک حاصلخیز جنگل سال‌ها به طول می‌انجامد. از این رو جمع آوری بی رویه آن می‌تواند درختان و دیگر گیاهان موجود در جنگل را با یک خاک فقیر روبرو کند. اگر جنانچه اشخاصی که با شما هستند؛ چنین نیتی دارند با راهنمایی دلسوزانه و موثر آن‌ها باعث منصرف شدن‌شان شوید تا پویایی طبیعت برای سال‌ها باقی بماند.

وزوان آنلاین

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.