کد خبر : 7324
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 ژوئن 2022 - 18:38

قنات مزدآباد و قنات وزوان ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ که سد زیرزمینی دارند و نحوه زمین شناسی این محل اجازه می دهد که قنات ها مخزن آب داشته باشند تا آب را برای فصل های کشت نگهداری کنند که این نوع تکنولوژی فوق العاده جالب در آنها به کار رفته است+فیلم

قنات مزدآباد و قنات وزوان ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ که سد زیرزمینی دارند و نحوه زمین شناسی این محل اجازه می دهد که قنات ها مخزن آب داشته باشند تا آب را برای فصل های کشت نگهداری کنند که این نوع تکنولوژی فوق العاده جالب در آنها به کار رفته است+فیلم

قنات جهانی مُزدآباد میمه در استان اصفهان، یکی از شگفتی ‌های ساخت بشر است که به ثبت یونسکو رسیده است. قنات مزدآباد با طول ۱۸ کیلومتر و عمق ۱۰۰ متر در قسمت ‌های نزدیک به چاه مادر قرار دارد و با دبی زیاد آب درست مانند یک رودخانه زیرزمینی به نظر می ‌رسد. https://www.aparat.com/v/lp6gL/%D9%82%D9%86%D8%A7%D8%AA_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D9%85%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AF_%D9%85%DB%8C%D9%85%D9%87 https://www.aparat.com/v/aIJih/%D9%82%D9%86%D8%A7%D8%AA_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D9%88%D8%B2%D9%88%D8%A7%D9%86

قنات جهانی مُزدآباد میمه در استان اصفهان، یکی از شگفتی ‌های ساخت بشر است که به ثبت یونسکو رسیده است. قنات مزدآباد با طول ۱۸ کیلومتر و عمق ۱۰۰ متر در قسمت ‌های نزدیک به چاه مادر قرار دارد و با دبی زیاد آب درست مانند یک رودخانه زیرزمینی به نظر می ‌رسد.

https://www.aparat.com/v/lp6gL/%D9%82%D9%86%D8%A7%D8%AA_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D9%85%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AF_%D9%85%DB%8C%D9%85%D9%87

https://www.aparat.com/v/aIJih/%D9%82%D9%86%D8%A7%D8%AA_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D9%88%D8%B2%D9%88%D8%A7%D9%86

وزوان قناتی تاریخی در دل اصفهان
قنات مزدآباد ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ

به گزارش سلام نو، قنات مُزدآباد در شهرستان شاهین ‌شهر و میمه، شهر میمه در استان اصفهان واقع شده است. این قنات که قدمت آن به حدود ۲۵۰۰ سال پیش باز می ‌گردد، یکی از قدیمی ترین قنات های دست کن جهان است و دارای سه سد زیرزمینی و دو رشته آب سرد و گرم می باشد و از طولانی ترین قناتهای ایران به شمار می رود. این قنات در تاریخ ۲۵/۴/۱۳۹۵ در سازمان یونسکو ثبت جهانی شد. در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ نیز با شمارهٔ ثبت ۱۸۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

قنات مزدآباد ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ

https://www.youtube.com/watch?v=LF7QW0DYNrE

سرنوشت بشر بطور غیر قابل انکاری با آب در هم آمیخته است و ایرانی توانست در مناطق کم آب و کویری با حفر دالانهایی در دل خاک به آبهای پنهان زیر زمینی دست یافته و موفق شد آنرا بر سطح زمین جاری سازد که این هنر در شرق ایران کاریز و در غرب کشور قنات نامیده شد. میمه اصفهان از جمله مناطقی است که نزدیک به ۳۶ رشته قنات دارد و از زمان ‌های گذشته زمین‌ های کشاورزی این منطقه توسط قناتهای موجود، مشروب می ‌شده است. در گذشته با احداث این قنات ‌ها از خروج آب قنات در زمانهایی که کشاورزی نیاز به آب نداشته جلوگیری می ‌کرده‌ اند و آب را برای فصول کشاورزی ذخیره می‌ ساختند.

قنات مزدآباد ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ

قنات جهانی مُزدآباد میمه در استان اصفهان، یکی از شگفتی ‌های ساخت بشر است که به ثبت یونسکو رسیده است. قنات مزدآباد با طول ۱۸ کیلومتر و عمق ۱۰۰ متر در قسمت ‌های نزدیک به چاه مادر قرار دارد و با دبی زیاد آب درست مانند یک رودخانه زیرزمینی به نظر می ‌رسد. در این قنات زیبا استالاگمیت (چکیده‌ سنگ ستونی از مواد معدنی که از کف غار بالا آمده باشد) و استالاکتیت (چکنده‌ سنگ ستونی نوک‌ تیز از مواد معدنی که به صورت قندیل از سقف غار آویخته باشد) زیبایی خاصی مشابه به غار علیصدر همدان به‌ وجود آورده است. بر اساس مطالعات زمین ‌شناسان دانشگاه تهران قنات مزدآباد، دومین قنات قدیمی ایران با قدمتی بیش از دو هزار سال است. این قنات به‌ خاطر ارزش تاریخی خاص خود و همچنین به ‌عنوان تنها قنات جهان که سه سد زیرزمینی دارد، در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در خرداد ۱۳۹۵ به‌ همراه ده قنات ایرانی دیگر در یک پرونده به نام قنات ‌های ایرانی به ثبت رسید و از آثار ملی ایران نیز به‌ شمار می ‌رود. طول مسیر پایاب قنات جهانی مزدآباد میمه ۹۵ متر و عمق آن به ۲۰ متر می ‌رسد که به قنات اصلی و قدیمی مزدآباد منتهی می‌ شود و پذیرای تمامی گردشگران داخلی و خارجی است.

قنات مزدآباد ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ

قنات مزدآباد از طولانی ‌ترین قنات ‌های منطقه و با دبی ۱۱۰ لیتر در ثانیه از پر آب‌ ترین قنات ‌های ایران است. یکی از ویژگی ‎های قنات مزدآباد ، کیفیت آب آن است. آب آن، سرد و گرم است و تاسیسات سد مانند آن که آب را ذخیره می ‏کند، وجه تمایز این قنات است. این در حالی است که قنوات میمه در مجموع با دبی آب ۸۱۸ لیتر در ثانیه نزدیک به ۱۶۸۸ هکتار از زمین ‌های کشاورزی منطقه را مشروب می‌ کنند. در میمه در مجموع دو قنات مزدآباد و وزوان وجود دارد که سد زیرزمینی دارند و نحوه زمین شناسی این محل اجازه می دهد که قنات ها مخزن آب داشته باشند تا آب را برای فصل های کشت نگهداری کنند که این نوع تکنولوژی فوق العاده جالب در آنها به کار رفته است.

قنات مزدآباد ترکیب بی‌نظیر هنر و تاریخ

ثبت جهانی

در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو که ژوئیه ۲۰۱۶ در استانبول برگزار شد، یازده قنات ایرانی به عنوان بیستمین اثر ایران به ثبت جهانی رسیدند. یازده قناتی که ثبت جهانی شده ‌اند، هرکدام به لحاظ قدمت، نوع معماری، عمق، طول و مشخصاتی از این دست، منحصر به فرد و بی نظیر هستند. از استان اصفهان قنوات مزد آباد میمه، مون اردستان و قنات وزوان با توجه به ویژگی های خاص و منحصر به فرد در فهرست آثار جهانی ثبت شدند. قنات مزد آباد با قدمت ۲۵۰۰ سال، به طول ۱۸ کیلومتر و عمق ۷۲ متری مادرچاه، دارای دو رشته آب سرد و گرم و سه سد ذخیره آب زیر زمینی مورد توجه قرار گرفت. قنات مون واقع در شهرستان اردستان با قدمت ۸۰۰ سال تنها قنات دو طبقه جهان بطوری که آب هیچ یک از طبقات به دیگری نفوذ نمی کند و قنات وزوان با قدمت ۲۵۰۰ سال دارای سد ذخیره آب بصورتی که آب کشاورزی را حدود ۴ ماه ذخیره می کند مورد توجه قرار گرفت.

موقعیت مکانی

قنات مزد آباد  در ۷۰ کیلومتری شاهین شهر و ۳ کیلومتری شهر میمه در کنار جاده ترانزیت (تهران به اصفهان) واقع در کنار گلستان می باشد.

 منبع: تریپ یار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.