کد خبر : 4997
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آوریل 2020 - 7:26

نحوه بازگشت به کار در تهران بازنگری شود | کرونا در سردترین تا گرمترین محیط‌ها بقا دارد | مهمترین عامل وحشت جهان از کرونا

نحوه بازگشت به کار در تهران بازنگری شود | کرونا در سردترین تا گرمترین محیط‌ها بقا دارد | مهمترین عامل وحشت جهان از کرونا

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: تضمینی وجود ندارد که شرایط متفاوت اقلیمی خصوصا گرم شدن هوا بتواند وضعیت بقای ویروس کرونا را متحول کند، بنابراین بیشتر از این که منتظر گرم شدن هوا باشیم باید بر نحوه مداخلات مدیریتی ورعایت صحیح اصول بهداشتی تمرکز کنیم. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: تضمینی وجود ندارد که شرایط متفاوت اقلیمی خصوصا گرم شدن هوا بتواند وضعیت بقای ویروس کرونا را متحول کند، بنابراین بیشتر از این که منتظر گرم شدن هوا باشیم باید بر نحوه مداخلات مدیریتی ورعایت صحیح اصول بهداشتی تمرکز کنیم.

دکتر علیرضا زالی

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به ضرورت استفاده از ماسک اظهار کرد: تا زمانی که در بحران شیوع کرونا در کشور قرار داریم، تا جائیکه لازم است باید ضمن رعایت بهداشت، از وسایل حفاظتی استفاده کنیم.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران افزود: افرادی که ترددهای متنوع و زیادی در بخش های مختلف درمانی دارند حتما لازم است که از ماسک به عنوان یک وسیله حفاظتی بهره ببرند.

وی با تاکید بر ناشناخته بودن ویروس کرونا خاطرنشان کرد: تعارض نظریه های درمانی و یا توصیه های پیشگیرانه موضوعی جهانی است و صرفا مربوط به متخصصان و کارشناسان کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای دنیا در ابعاد گوناگون کووید ۱۹ هنوز به وحدت رویه نرسیده اند.

دکتر زالی توضیح داد: ماسک ها می توانند حفاظت قابل قبولی در مقابل ویروس کرونا ایجاد کنند و نکته اساسی اینجاست که بیماران در گروهی قرار دارند که می توانند با استفاده از ماسک بیشترین بهره را از این وسیله حفاظتی ببرند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران ادامه داد: به دلیل این که قطرات تنفسی کمتر از ماسک عبور می کند و یا با کمترین احتمال ازماسک عبور می کند بنابراین بیماران مبتلا به کرونا در آلوده کردن محیط نقش کم رنگ تری می توانند داشته باشند.

وی با اشاره به این که در برخی موارد استفاده از ماسک به تنهایی ممکن است امنیت  خاطر کاذب ایجاد کند گفت: ممکن است فرد احساس کند به دلیل این که از ماسک استفاده کرده از حفاظت کامل برخوردار شده و ملاحظات بهداشتی را کمتر رعایت کند بنابراین از این زاویه ممکن است استفاده از ماسک حتی یک تهدید بزرگ تلقی شود.  

وی ادامه داد: باید توجه کرد که صرفا استفاده از ماسک حفاظت ایجاد نمی کند و اگر توصیه ها رعایت نشود حتی ممکن است ماسک عاملی باشد برای این که بیش از حد معمول دست ها با صورت تماس داشته باشد و به مثلت خطرناک صورت که در کووید ۱۹ عامل ابتلا ست بیش از حد معمول  دست بزنیم.

  • مراقب باشید، ماسک هم می تواند عامل انتقال باشد

وی با بیان این که در طول روز ممکن است افراد طبق عادت به سر و صورت خود دست بزنند اظهار کرد: برای تنظیم ماسک باید دقت شود دست ها کاملا تمیز باشد تا خود ماسک عاملی برای انتقال نباشد.

دکتر زالی با اشاره به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا مبنی بر استفاده از ماسک گفت: حتی ماسک هایی که در منزل هم تهیه می شود می تواند حفاظت نسبی ایجاد کرده و به میزان مشخصی ورود ویروس کرونا را با محدودیت روبرو کند.

 وی با بیان این که ویروس کووید ۱۹ دارای وزرن سنگین و ابعاد کوچک است خاطرنشان کرد: بهترین ماسک برای گروه پزشکی ماسک های N۹۵  هستند که بالای ۹۵ درصد ویروس ها و باکتری ها قابلیت عبور از آن را ندارند.

دکتر زالی درباره ماسک های FFP نیز توضیح داد: این ماسک ها نیز حدود ۸۵ درصد از انتقال ویروس پیشگیری می کنند و سایر ماسک حدودا ۵۰ درصد یا کمتر می تواند از افراد در مقابل ویروس ها و باکتری ها حفاظت کنند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر  ادامه داد: ماسک های معمولی حفاظت حداقلی و نسبی ایجاد می کنند، بنابراین استفاه از ماسک نمی تواند صرفا این تضمین را ایجاد کند که درمحیط های آلوده مبتلا به بیماری نمی شویم.

  • اپیدمی یعنی؛ همه شهر و تمامی سطوح را آلوده فرض کنیم

وی با تاکید بر این که در زمان بروز اپیدمی ها باید همه شهر و تمامی سطوح آلوده تلقی شود گفت: بزرگترین مشکلی که وجود دارد سطح بالای آلودگی و ثبات غیر معمول ویروس کرونا است.

دکتر زالی ادامه داد: ویروس کرونا یکی از پدیده های عجیب بیولوژیک است، تا کنون از یک ویروس چنین واکنش های عجیب و فریبکارانه و در عین حال وحشت انگیزی دیده نشده است.

وی ادامه داد: کرونا از محیط های بسیار سرد تا گرمترین محیط ها بقا دارد و در انواع شرایط محیطی مثل رطوبت های متغیر به شکل قابل ملاحظه ای می تواند زنده بماند. کافیست ویروس کووید ۱۹ با آنفولانزا مقایسه شود، ویروس آنفولانزا کمتر از یک ساعت در محیط زنده می ماند و به سرعت از بین می رود ولی ویروس کووید ۱۹ در برخی از سطوح تا ۹ روز هم می تواند باقی بماند.

  • ماندگاری طولانی کووید۱۹؛ مهمترین عامل وحشت طبیعی جهان

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر یادآور شد: مهمترین عامل وحشت طبیعی جهان از کرونا ماندگاری طولانی آن در محیط است.

وی با اظهار تاسف از ساده انگاری که درباره کرونا در جهان اتفاق افتاد گفت: حتی برخی از تصمیمات مبتنی براین  تفکر شکل گرفت که ویروس کووید ۱۹ همانند یک سرماخوردگی ساده است.

دکتر زالی ضمن مقایسه ویروس کرونا با آنفولانزای H۱N۱اظهار کرد: آنفولانزا حداکثر توانایی آلوده کردن یک تا ۳ نفر را دارد و این درحالی است که ویروس کووید ۱۹ حداقل در پایین ترین میزان تردد و تراکم جمعیتی می تواند افراد بیشتری را بیمار کند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر با بیان این که ابعاد بیولوژیکی این ویروس و خصوصا نحوه سرایت پذیری آن حتما باید برای مردم روشن شود تاکید کرد: هر گونه اشتباه در اطلاع رسانی و تصیمیم گیری ها می تواند منجر به مسلط شدن این ویروس شود. باید بدانیم در یک جنگ تمام عیار و مستمر با این ویروس قرار داریم.

وی با بیان این که بسیاری از ویروس ها و باکتری ها به خودی خود و یا با کوچکترین مداخله ای از بین می روند اظهار کرد: مطالعات و تجارب جهانی نشان از این دارد بقای  کووید ۱۹ با تمامی ویروس ها و باکتری ها و پدیده های بیولوژیکی دنیا متفاوت است.

دکتر زالی خاطرنشان کرد: هنوز هم تضمینی وجود ندارد که شرایط متفاوت اقلیمی خصوصا گرم شدن هوا بتواند وضعیت بقای ویروس کرونا را متحول کند بنابراین بیشتر از این که منتظر گرم شدن هوا باشیم باید بر نحوه مداخلات مدیریتی ورعایت صحیح اصول بهداشتی تمرکز کنیم.

دکتر زالی با اشاره به مهار کرونا در چین خاطرنشان کرد: دولت چین به درستی توانست با ورود به موقع و اجرای تمهیدات لازم این بحران را به درستی کنترل کند.

وی با اشاره به تراکم و موقعیت اقتصادی شهر ووهان چین توضیح داد: سرعت عمل چین و تدابیر به موقع، مانع از گسترش ویروس کرونا شد.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران ادامه داد: برنامه های حمایتی و تشویق مردم به ضرورت رعایت قرنطینه از جمله مواردی بود که که ووهان امروز می تواند شرایط عادی از تردد ها را تجربه کند.

  • شرایط تهران در مقابله با کرونا باید متفاوت دیده شود

دکتر زالی با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در تهران گفت: تهران شرایط ویژه ای دارد و باید حتما این تفاوت دیده شود و هر آنچه به عنوان نسخه ای واحد در سایر استانها وجود دارد باید در تهران متفاوت تر دیده شود. باید ریتم متفاوت تری برای تهران در زمینه بازگشت به کار و کسب و کارها اعمال شود.

وی تاکید کرد: نحوه بازگشت به کار در تهران باید مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد و با توجه به شرایط طرح های مختلف را اجرایی کنیم.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران ضمن ابراز تاسف از تراکم جمعیت، ترافیک و تردد های زیاد  مردم گفت: تردد غیر متعارف مردم در اولین روز از هفته نگران کننده است. امروز اگر ترددهای زیاد را شاهد باشیم، لزوما همین امروز اتفاقی رخ نمی دهد ولی باید بدانیم بازتاب این ترددها و تراکم جمعیت به امروز ختم نمی شود و تبعات آن دوهفته دیگر نمایان خواهد شد.

  • جامعه پزشکی روزهای بحرانی را تجربه می کند

دکتر زالی با بیان این که جامعه پزشکی در بحرانی ترین شرایط کشور در خط مقدم مبارزه با کرونا حماسه آفرینی کرد اظهار کرد: مردم و مسوولان بدانند در جنگی فرسایشی با این ویروس هستیم و این در حالی است که هنوز هم نمی دانیم تیم درمانی و بهداشتی تا چه زمانی در مقابله با این ویروس می توانند تاب بیاورند.

وی با اشاره به ایثارگری های کارد درمانی و بهداشتی کشور عنوان کرد: کادر درمان دچار فرسودگی، خستگی شده اند و حتی بسیاری از این عزیزان در راه خدمت به هموطنان جان خود را از دست داده اند، اگر در هفته های آینده شاهد پس لرزه های افزایش موارد ابتلا به کرونا شویم، تیم خسته و فرسوده درمان با شرایط متفاوت تری مواجه می شود.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با بیان این که شیب مناسب و مطلوب کنترل کرونا در تهران احساس نمی شود افزود: الگوی اپیدمی کووید ۱۹ در جهان در حال تغییر است، امروز مردم  تقریبا با علائم ابتلا قطعی به این ویروس به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

  • مراجعان با حال عمومی وخیم، تیم درمان را فرسوده تر می کنند

دکتر زالی با اشاره به اهمیت کیفت الگوی مراجعان به مراکز درمانی تصریح کرد: اگر بیماران با وخامت حال بیشتری به  مراکز درمانی مراجعه کنند طبیعتا روند درمان سخت تر خواهد بود و در ادامه افراد بیشتری به بخش های مراقبت های ویژه منتقل خواهند شد، با بیماران بد حال تری روبرو هستیم، الگوی ترخیص تغییرخواهد و در نهایت تراز منفی در مراکز درمانی ایجاد خواهد شد.

وی توضیح داد: زمانی که بیماران سخت تر با علائم شدید کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند باید بدانیم که تیم درمان باید تلاش و نیروی مضاعف تری را برای درمان مبتلایان بکارببندد و مداومت این مراجعان آورده ای جز فرسوده تر شدن و خستگی مضاعف تیم درمان ندارد.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با اشاره به درخواست تیم درمان از مسوولان و مردم خاطرنشان کرد: تمامی تک تک آحاد جامعه باید تلاش کنند که خستگی تیم درمان کاهش یابد تا خدمات به بیماران دربالاترین سطح استمرار داشته باشد.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی اجرای طرح غربالگری در تهران را مورد توجه قرار داد و گفت: اساس طرح غربالگری شناسایی به موقع است و با اجرای این طرح موارد بیماری شناسایی و از بار بیماریها به شکل قابل توجهی کاسته خواهد شد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.