شماره : 9135
17 / 6 / 2024 - 10:53

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

از باز شدن گره ۲۰ ساله تا افزایش ۱۰۰ درصدی اعتبارات؛ میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم اصفهان- ایرنا – ایران بیش از هر زمانی به دیپلماسی فرهنگی نیاز دارد از این رو گردشگری و معرفی میراث فرهنگی این سرزمین می‌تواند بستری مناسب برای بازنمایی وجوه فرهنگِ غنی آن و تلطیف سطوح ارتباط با

از باز شدن گره ۲۰ ساله تا افزایش ۱۰۰ درصدی اعتبارات؛

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

اصفهان- ایرنا – ایران بیش از هر زمانی به دیپلماسی فرهنگی نیاز دارد از این رو گردشگری و معرفی میراث فرهنگی این سرزمین می‌تواند بستری مناسب برای بازنمایی وجوه فرهنگِ غنی آن و تلطیف سطوح ارتباط با سایر ممالک دنیا باشد؛ اما دولت سیزدهم در ۳۳ ماه خدمت خود در این زمینه چه عملکردی داشته و از خطه اصفهان چقدر این بستر فراهم آمده است؟

به گزارش ایرنا، ثبت جهانی «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران»، «جشن یلدا»، «جشن سده»، «هنر تذهیب»، «کاروانسراهای ایران»، «هنر ساختن و نواختن عود»، «افطار و سنت‌های فرهنگی اجتماعی آن » ، « کاشان، شهر بافته‌های سنتی»، ثبت ملی ۲۳ شهر و روستای صنایع‌دستی، باز زنده‌سازی ۳۵ رشته در حال فراموشی صنایع‌دستی، ارتقا موزه‌های کشور به ۸۲۹ موزه (راه‌اندازی ۵۳ موزه)، جذب ۷.۱ میلیون گردشگر و تلاش برای لغو روادید گردشگری برای ۳۳ کشور همه از جمله اقدامات دولت سیزدهم در راستای معرفی میراث فرهنگی، جاذبه‌های تاریخی و داشته‌های ملموس و ناملموس ایران است که قطع یقین در دیپلماسی فرهنگی قدم‌های روبه جلو خواهد بود.

اصفهان یکی از شهرهای شاخص به لحاظ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ایران است، خطه ای شهره به «شهرِ جهانی صنایع دستی» که با ۶ هزار بنای تاریخی یکی از گُل‌های سرسبد گردشگری ایران محسوب می‌شود و دولت سیزدهم در سه سال خدمت خود به مردم ایران، قدم‌های بلندی در این حوزه و برای اصفهان برداشت که احیاء کارخانه ریسباف پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی و ثبت جهانی هشت کاروانسرای استان اصفهان، ثبت کاشان به عنوان شهر جهانی بافته های سنتی و رشد ۳۳۰ درصدی صنعت گردشگری استان اصفهان از این جمله محسوب می‌شوند.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

باز شدن کلاف سر درگم ریسباف

مسوولان استان اصفهان و حتی مسوولان کشوری سال‌ها وعده‌هایی برای احیا بنای کارخانه ریسباف در قالب ایجاد موزه منطقه‌ای یا موزه بزرگ اصفهان می‌دادند اما همه این وعده‌ها در گیر و دار تملک این بنا که در اختیار بانک ملی بود در نطفه خفه می شد تا اینکه سال گذشته با همت توامان وزارت میراث فرهنگی دولت سیزدهم و استانداری اصفهان، تکلیف این میراث صنعتی ایران روشن و عملیات احیا و نجات‌بخشی آن امسال شروع و مقرر شد این کارخانه مامنی برای ایجاد موزه منطقه ای اصفهان و گنجینه آثار صنایع دستی این شهر خلاق صنایع دستی باشد.

احیاء ریسباف بزرگ ترین طرح احیا میراث فرهنگی کشور پس از انقلاب محسوب می‌شود که می تواند با تبدیل به موزه‌ بزرگ اصفهان قدم‌های بلندی برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و صنایع دستی این خطه به گردشگران به عنوان سفیران دیپلماسی فرهنگی بینِ سرزمینی باشد.

مجموعه تاریخی کارخانه ریسباف از جمله آخرین بازمانده‌های کارخانه‌های ریسندگی پشم اصفهان است که در مساحتی در حدود ۷۴ هزار مترمربع با زیربنایی در حدود ۵۴ هزار مترمربع در محور تاریخی چهارباغ بالای اصفهان واقع شده است.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

ثبت جهانی هشت کاروانسرای اصفهان

اصفهان از شمار ۵۴ کاروانسرای ایران که در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در سال گذشته ثبت جهانی شدند، هشت سهم داشت؛ این بیشترین تعداد کاروانسرای ثبت جهانی است که از میان استان ها، نصیبِ اصفهان شد.

این خطه شمارِ زیادی کاروانسرا دارد که از این میان کاروانسرای گز، امین آباد، مرنجاب، نیستانک، کوهپایه، گبرآباد، شیخعلی خان و مهیار توانستند انتخاب و جهانی شوند.

ثبت جهانی این آثار و پراکندگی آن‌ها در شهرستان‌های استان اصفهان، از سویی فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری پایدار فراهم می‌آورد و از سوی دیگر با معرفی معماری، فرهنگِ زیست، سفر و تجارت مردمان این منطقه به گردشگران خارجی، می‌تواند ظرفیت موثری باشد.

در ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ با پیگیری های دولت سیزدهم این هشت کاروانسرای اصفهان به همراه ۴۶ کاروانسرای دیگر از سایر استان‌ها در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر ریاض به ثبت جهانی رسید تا مجموع آثار ملموس جهانی ‌اصفهان از عدد هفت به عدد ۱۵ ارتقاء پیدا کند.

پیشتر هفت اثرِ تاریخی اصفهان یعنی میدان امام(نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان، مسجد جامع، قنات‌های وزوان، مزدآباد و مون پیش از این در فهرست آثار جهانی قرار داشتند که با احتساب ۲ اثر میراث ناملموس جهانی اصفهان یعنی آیین قالی شویان مشهد اردهال و مهارت بافت فرش کاشان، مجموع آثار ملموس و ناملموس ثبت جهانی اصفهان ۱۷ اثر است.

ثبت جهانی نساجی سنتی کاشان، فرصتی برای ترسیم تمدن کهن ایران

پس از ثبت اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال ۱۳۹۲، شهر کاشان دومین شهر استان اصفهان است که در سال ۱۴۰۲ و در دوران دولت سیزدهم به عنوان شهر جهانی بافته های سنتی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

با توجه با کاوش‌های صورت گرفته در کاشان در منطقه سیلک، چرخ های نخ ریسی و وسایل ابتدایی بافندگی کشف شده نشان دهنده این است که قدمت بافندگی در کاشان به دوره تپه های سیلک برمی‌گردد. شاید به قطعیت نتوان گفت که صنعت نساجی نیز در همین دوره شروع شده است اما مطابق با تحقیقاتی که صورت گرفته قدمت نساجی در کاشان کهن است و با همه فراز و فرودها پویا و پابرجاست.

ثبت کاشان به عنوان شهر جهانی نساجی سنتی قطعا با معرفی و بازنمایی دیرینگی این مهارت در ایران، ابعاد روشن‌تری از تمدن، زیست و فرهنگ این خطه را برای دنیا ترسیم می‌کند.

با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های کاشان در رشته نساجی سنتی، این شهر ابتدا به عنوان شهر ملی ثبت و سپس پرونده جهانی آن به منظور ارزیابی به شورای جهانی صنایع دستی ارسال شد، که پس از بازدید متخصصان و کارشناسان این حوزه در سال ۱۴۰۲ و در دولت سیزدهم بعنوان شهر جهانی نساجی سنتی به ثبت رسید.

فعالیت بیش از ۳۰ کارگاه تولیدی مرتبط با نساجی سنتی و اشتغال مستقیم بیش از ۱۰۰ هنرمند در رشته‌های مختلف و مرتبط با نساجی سنتی نشان دهنده پویایی این هنر در منطقه کاشان است.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

افزایش تعداد موزه های فعال استان اصفهان به ۴۳ موزه

هدف از ایجاد موزه‌ها مطابق تعریف شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) پژوهش در آثار و شواهد به‌جای‌مانده انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار، به ویژه به نمایش گذاردن آن‌ها به منظور بررسی و بهره معنوی است.

موزه‌ها از این جهت که میراث ملموس و ناملموس هر سرزمینی را به نمایش عموم می‌گذارند می‌توانند فرصت خوبی برای معرفی تاریخ فرهنگی، قوم‌شناسی، صنایع دستی، آداب و رسوم یک جامعه باشند و بستر مناسبی برای دیپلماسی فرهنگی محسوب شوند.

دولت سیزدهم در دوران سه ساله خدمت خود ۵۳ موزه (۱۰ موزه وابسته به وزارت میراث فرهنگی، ۲۶ موزه خصوصی و ۱۷ موزه غیروابسته مربوط به سایر دستگاه ها) راه‌اندازی کرد و شمار موزه‌های کشور را به ۸۲۹ موزه رساند.

سهم استان اصفهان اما از این شمار پنج موزه شامل موزه بافته های داری ورزنه، موزه ابزار کار کشاورزی، موزه باشگاه سپاهان، موزه موسیقی ارامنه جلفا و موزه نگارگری و هنرهای تجسمی نگاه بوده است که با این وصف تعداد موزه های استان از ۳۸ موزه به ۴۳ موزه افزایش یافت.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

رشد ۳۳۰ درصدی گردشگری اصفهان

از آنجایی که گردشگری می تواند در دیپلماسی فرهنگی، دستی باز رو به سوی همه کشورهای دنیا برای آشنایی و شناخت فرهنگ و زیست هر سرزمینی باشد، توسعه پایدار آن و جذب شمار گردشگران خارجی می‌تواند یاری‌رسان دولت‌ها در ایجاد نگرش مثبت مردم دنیا نسبت به فرهنگ، نگرش و سیاست‌های کشور باشد.

دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) روی کار آمد و طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۲۰۲۲ ورود گردشگران خارجی به ایران رشد قابل‌توجهی داشته است. البته این میزان افزایش باید نسبت به سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ که جهان با پاندمی کرونا مواجه و صنعت گردشگری زمین‌گیر شده بود، در نظر گرفته شود. به هر روی در این سال ۴.۱ میلیون سفر توسط گردشگران خارجی به مقصد ایران انجام شده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۳۱۵ درصد رشد داشته، یعنی بیش از ۴ برابر شده است. با این وجود طبق گزارش خبرگزاری رسمی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سهم ایران از جذب گردشگران خارجی همچنان اندک است و تنها ۰.۴ درصد از کل سفرهای گردشگری خارجی در سال ۲۰۲۲ به مقصد ایران انجام شده است.

از سویی در سه سال خدمت دولت سیزدهم ورود گردشگران داخلی و خارجی به استان اصفهان ۳۳۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ ( ۲۰۲۱) و آغاز کار دولت افزایش داشته است.

همچنین در دولت سیزدهم، در خطه اصفهان ۴۲ پروژه تاسیسات گردشگری با سرمایه گذاری ۱۱۴ هزار میلیارد ریال آغاز شد که به پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد رسیده طی سال جاری بهره برداری و برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال می شود.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

افزایش آثار صنایع دستیِ دارای مهر اصالت

اصفهان شهر خلاق صنایع دستی و ۲۰۰ رشته صنایع دستی را در دل خود جای داده است. پیشتر ۴۵۰ اثر هنرمندان صنایع دستی استان اصفهان در کلیه رشته‌های صنایع دستی موفق به دریافت مهر اصالت ملی شده بودند و طبق گزارش مقامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون تعداد ۱۵۰ اثر صنایع دستی دیگر موفق به کسب این نشان شدند که بدین ترتیب تعداد صنایع دستی دارای مهر اصالت ملی استان اصفهان از ۴۵۰ قلم به ۶۰۰ قلم افزایش یافته است.

داوری مهر اصالت هر ۲ سال یک‌بار برگزار می‌شود و آثاری که به بخش داوری می‌رسد از نظر خلاقیت و نوآوری، اصالت، مرغوبیت و قابلیت عرضه در بازار، ارزیابی نهایی می‌شوند و نشان اصالت ملی دریافت می‌کنند.

بالاترین آمار تعداد مهر اصالت ملی در سطح کشور به استان اصفهان تعلق دارد.

میراث فرهنگی نصف جهان در دولت سیزدهم

افزایش ۱۰۰ درصدی اعتبارات مرمت در اصفهان

یکی از چالش‌های بزرگ اصفهان به دلیل خیل آثار و بناهای تاریخی، کمبود بودجه‌های مرمت بوده و هست. چالشی که حفاظت و حراست از این آثار تاریخی را تا حد زیادی مشکل کرده است.

در دوران خدمت دولت سیزدهم، افزایش ۱۰۰ درصدی اعتبارات مرمت بافت‌های تاریخی تا حدی گره‌گشای مشکلات این حوزه بوده به گونه‌ای که از محل اعتبارات سفر خردادماه ۱۴۰۱ رئیس دولت سیزدهم به استان اصفهان، ۲۱۰ کارگاه مرمت در سطح استان دایر و ۱۷۰ کارگاه دیگر نیز از همین محل در شرف آغاز فعالیت است.

با این وجود هنوز برای رسیدن به شرایط بهتر نگهداری و مرمت آثار تاریخی اصفهان راه زیادی وجود دارد.

به گزارش ایرنا استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار اثر تاریخی (یکهزار و ۹۴۰ اثر ملی و ۱۵ اثر ثبت جهانی) و افزون بر ۶۰۰ خانه تاریخی و جاذبه‌های مختلف طبیعی، فرهنگی، مذهبی و تفریحی یکی از قطب‌های گردشگری ایران است.

دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت‌الله ابراهیم رئیسی در سال ۱۴۰۰ آغاز به کار و ۳۳ ماه به مردمِ ایران خدمت کرد.

هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی که دچار سانحه هوایی سقوط بالگرد شد با همراهانش به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9135 توسط حسن اسدی و در روز دوشنبه 17 ژوئن 2024 ساعت 10:53:47
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 9132
17 / 6 / 2024 - 10:50

تصویب طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان اصفهان

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد؛ تصویب طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان اصفهان معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ است. محمد بنائیان معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد؛

تصویب طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان اصفهان

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ است.

محمد بنائیان معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اصفهان در خصوص وضعیت طرح های تفصیلی استان اظهار کرد: از سال ۱۳۹۸ تا کنون (خرداد ۱۴۰۳) تعداد ۲۰ طرح تفصیلی شامل شهرهای چادگان، بهاران، گرگاب، خور، خورزوق، کلیشاد و سودرجان، سفیدشهر، گوگد، گلشهر، رضوانشهر، گلدشت، پیربکران، کوهپایه، دهاقان، شهرضا، داران، بافران، دستگرد، فرخی و شاپورآباد ابلاغ شده است.  

وی افزود: علاوه بر این تعداد ۱۹ طرح به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ می‌باشند که شهرهای فلاورجان، دهق، جوزدان، علویجه، درچه، فولادشهر، زاینده رود، خوانسار، قمصر، منظریه، قهجاورستان، کرکوند، زیباشهر، ابریشم، بادرود، افوس، میمه، دامنه و انارک را شامل می شود.  

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: برای تعداد ۱۹ طرح تفصیلی شامل شهرهای اژیه، تودشک، محمدآباد، ورزنه، کمشچه، بویین میاندشت، عسگران، وزوان، چرمهین، خالدآباد، نیک آباد، طالخونچه، نصرآباد، دیزیچه، خمینی شهر، گز، محمدآباد، قهدریجان و گلپایگان، مرحله اول آن ها تهیه شده و قابل طرح در کمیسیون ماده ۵ است.  

وی گفت: تعداد ۷ طرح تفصیلی شامل شهرهای لایبید، ورنامخواست، سمیرم، نجف آباد، آران و بیدگل، اردستان و زواره نیز در حال تهیه مرحله دوم است.  

هنردان خاطرنشان کرد: طرح های تفصیلی در چارچوب اسناد و ضوابط طرح های جامع و بر اساس حدود ثبتی و ملکی، وضعیت دقیق کابریها، تراکم ها و گذرها را در سطح شهر و به تفکیک محلات واقع در آن مشخص کرده و اولویت‌های مربوط به نوسازی و بهسازی را تعیین می‌کنند.  

در حال حاضر استان اصفهان با دارا بودن ۱۱۷ شهر از بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری در بین استانهای کشور برخوردار است، این استان دارای تنوع کاملی از سلسله مراتب طرح های توسعه فرا شهری و شهری است.  

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9132 توسط حسن اسدی و در روز ساعت 10:50:01
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 9129
17 / 6 / 2024 - 10:36

پیام وزوان آنلاین به مناسبت عید سعید قربان

بسمه تعالی لبَّیک اللّهمّ لبَّیک، لبَّیک لا شریک لک لبَّیک، إنّ الحمد و النّعمه لک و الملک، لا شریک لک لبَّیک عید سعید قربان، عید ذبح نفس و تسلیم محض در برابر معبودی است که به خواست و اراده‌اش، عیار ابراهیم خلیل الله را با قرار دادن او در معرض آزمایشی سخت و سنگین محک

بسمه تعالی

لبَّیک اللّهمّ لبَّیک، لبَّیک لا شریک لک لبَّیک، إنّ الحمد و النّعمه لک و الملک، لا شریک لک لبَّیک

عید سعید قربان، عید ذبح نفس و تسلیم محض در برابر معبودی است که به خواست و اراده‌اش، عیار ابراهیم خلیل الله را با قرار دادن او در معرض آزمایشی سخت و سنگین محک می‌زند تا با شکوه‌ترین مرتبه خضوع در برابر حضرتش با رهاشدن از بند تعلقات دنیایی و اتصال به دریای لایزال ملکوت اعلی رقم بخورد و امروز مناسک حج نمونه بارز این فلسفه‌ الهی است در شناخت و شعور و رهایی و برائت از شیطان و در نهایت رسیدن به عشق و قرب الهی.

وزوان آنلاین فرا رسیدن عید سعید قربان را خدمت همه ی همشهریان وزوانی و منطقه میمه تبریک عرض می‌نمایم و از خداوند متعال سربلندی و موفقیت همه شما را خواستارم.

وزوان آنلاین

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9129 توسط حسن اسدی و در روز ساعت 10:36:43
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 9126
20 / 5 / 2024 - 16:48

پیام تسلیت مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه

پیام تسلیت مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در پی شهادت رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه در سانحه سقوط بالگرد، مقام‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی پیام تسلیت منتشر و با ملت و دولت ایران ابراز همدردی کردند. به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور

پیام تسلیت مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه

پیام تسلیت مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه

در پی شهادت رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و هیات همراه در سانحه سقوط بالگرد، مقام‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی پیام تسلیت منتشر و با ملت و دولت ایران ابراز همدردی کردند.

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و دیگر مقامات ارشد دولت ایران در سانحه غم‌انگیز بالگرد را به ایران تسلیت گفت. استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد از درگذشت آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و همکارانشان در سانحه بالگرد در ۲۹  اردیبهشت ماه، اندوهگین است. گوترش همچنین تسلیت صمیمانه خود را به خانواده‌های درگذشتگان و دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد.

آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی‌قدر  شیعیان در نجف در پیامی نوشت: با نهایت تاسف خبر وفات سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و همراهانش را دریافت کردیم. این ضایعه دردناک را به ملت و دولت ایران به‌ویژه خانواده جان باختگان تسلیت می‌گویم و برای آن ها آرزوی صبر و شکیبایی دارم.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در پیامی نوشت: با نهایت تاسف خبر فوت رئیس‌جمهور ایران را دریافت کردیم. این حادثه دردناک را به جمهوری اسلامی ایران تسلیت می‌گوییم. از خداوند متعال می‌خواهیم به ملت ایران امنیت عطا فرماید. از خداوند متعال میخواهیم به دو ملت دوست ایران و عراق برادری، امنیت و استقلال در سایه مرجعت خود عطا کند. از خداوند متعال می خواهیم که بلا را از امت اسلامی به‌ویژه عراق و غزه عزیز دور کند.

نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در پیامی، شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و همراهانشان در سانحه هوایی را تسلیت گفت.

مسعود بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان عراق و رئیس کنونی حزب دموکرات کردستان ضمن تسلیت به مناسبت شهادت رئیس جمهور ایران و هیأت همراه گفت: از شهادت رئیس جمهور ایران، وزیر خارجه و همراهانشان شدیدا متأثر شدیم.

محمد الحلبوسی، رئیس سابق پارلمان و رئیس حزب تقدم عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در پی حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور ایران، با ملت و دولت ایران عمیقا ابراز همدردی می‌کند.

اسپن بارت ایده، وزیر خارجه نروژ در پیامی نوشت: از شنیدن خبر درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شوکه شدم. به خانواده‌های همه جانباختگان حادثه سقوط هلی‌کوپتر تسلیت می‌گویم.

فرح دخل‌الله، سخنگوی ائتلاف نظامی غربی ناتو در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: درگذشت رئیس‌جمهور رئیسی، وزیر خارجه امیرعبداللهیان و سایر جان‌باختگان در حادثه سقوط بالگرد را به ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های شهدای سقوط بالگرد اعلام کرد: درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و همراهان آن‌ها را به جمهوری اسلامی ایران تسلیت می‌گوییم.

ایگناتزیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس در پیامی در صفحه شخصی کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در پی سانحه بالگردی که جان رئیس‌جمهور رئیسی و همتایم وزیر امور خارجه امیرعبداللهیان و هیات همراه آن‌ها را گرفت، به خانواده قربانیان و شهروندان ایرانی متاثر از آن تسلیت می‌گویم.

عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر در پیامی به محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری نوشت: جناب معاون اول رئیس جمهور گفت: ما از همان وهله اول به همراه شما با نگرانی لحظات دشواری که ملت برادر ایران تجربه کرد را دنبال کردیم. خداوند متعال مقدر کرد که خبر فاجعه‌بار فوت برادر عزیز ابراهیم رئیسی را با حسرت و درد عمیق و همدردی صادقانه و برادرانه به همراه رهبری سیاسی، دولت و ملت ایران دریافت کنیم. در این شرایط سخت که ملت الجزایر با برادران خود در ایران همدرد است، من به شخصه برادر و شریکی را از دست دادم که برادری و همکاری در حمایت از مسائل عادلانه امت اسلامی و دفاع از آن داشتیم.

وزارت امور خارجه مالزی نیز با انتشار پیامی درگذشت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران را “عمیقا” به دولت و ملت ایران تسلیت گفته و با ملت ایران ابراز هم‌دردی کرد.

ویکتور اوربان، وزیر امور خارجه لهستان نیز گفت: مایلم  عمیق‌ترین تسلیت خود را درباره سانحه اندوهباری که جان رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان را گرفت، ابراز کنم. به یاد ملت ایران و دعاگوی آن‌ها هستیم.

وزارت امور خارجه کره جنوبی نیز در بیانیه‌ای بیان کرد: دولت جمهوری کره عمیق‌ترین تسلیت و هم‌دردی خود را به خانواده‌های داغ‌دار و مردم ایران درباره درگذشت رئیس‌جمهور رئیسی و همراهان او در یک سانحه سقوط بالگرد در ۱۹ مه ابراز می‌کند. دولت کره، خالصانه، آرزو می‌کند که ملت ایران بتوانند در کنار هم سوگ از دست دادن رهبری در یک سانحه را از سر بگذرانند.

سلمان بن عبد العزیز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در بیانیه‌ای درگذشت «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور و «حسین امیرعبداللهیان» و سایر همراهانشان را تسلیت گفتند.

حمد بن عیسی، پادشاه بحرین با ارسال پیامی برای مقام معظم رهبری شهادت سید ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان رئیس‌جمهور و وزیر خارجه را به آیت‌الله خامنه‌ای تسلیت گفت و همدردی عمیق خود را با ایشان اعلام کرد.

پادشاه بحرین همچنین گفت: از خداوند متعال می‌خواهیم که آنها را در غفران و رحمت خود قرار دهد و به خانواده و عزیزانشان صبر عنایت فرماید.

سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان در پیامی به مقام معظم رهبری شهادت سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی را تسلیت گفته و برای شهدا آرزوی مغفرت و برای خانواده‌های آن‌ها آرزوی صبر و شکیبایی کرد. وی همچنین گفت: از خداوند متعال می خواهیم که رهبر ایران و ملت دوست ایران را از هر بدی دور بدارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را «تراژدی بزرگی» برای ملت ایران دانست و با تسلیت شهادت همتای ایرانی خود در سانحه سقوط بالگرد، به اهمیت نقش او در توسعه روابط دوجانبه تهران-مسکو اشاره کرد.

پوتین گفت: رئیسی شخصا، کمک‌های با ارزشی به توسعه روابط همسایگی خوب میان روسیه و ایران کرد. رئیس‌جمهور ایران سیاستمدار برجسته‌ای بود که جان خود را وقف خدمت به کشور خود کرد.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین نیز شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجۀ جمهوری اسلامی ایران در سانحه هوایی را از سوی دولت و ملت چین به «محمد مخبر»، سرپرست قوه مجریه تسلیت گفت.

در پیام شی به مخبر آمده است: از شنیدن خبر درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی در سانحه هلی‌کوپتر شوکه شده‌ام. اینجانب به نمایندگی از دولت و ملت چین، ضمن تسلیت عمیق به شما، مراتب همدردی خالصانه خود را به شما،‌خانواده آقای رئیسی و دولت و مردم ایران ابراز می‌نمایم. پس از انتصاب به‌عنوان رئیس جمهور ایران،‌جناب آقای رئیسی که برای تضمین امنیت و ثبات ایران و پیشبرد توسعه و رونق کشور نقش مهمی را ایفا نمودند و همچنین به تلاش های مثبت جهت تحکمیم و تقویت مشارکت راهبردی جامع چین و ایران پرداخت. در گذشت ایشان یک فقدان بزرگ برای مردم ایران است و مردم چین نیز یک دوست خوب را از دست داد و من بسیار غمگین شدم. دولت و مردم چین دوستی دیرینه چین و ایران را بسیار گرامی می‌دارد. باور دارم با تلاش مشترک فی مابین مشارکت راهبردی جامع چین و ایران به طور مداوم تحکیم و توسعه پیدا کند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن گفت که از درگذشت ناگهانی عالیجناب آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی عمیقا اندوهگین شده است.
کیشیدا با اشاره به گفت‌وگوهای خود با رئیس‌جمهور شهید ایران بر اساس سوابق دوستی و روابط دیرینه ژاپن، گفت که از سوی دولت و ملت ژاپن، عمیقا، به دولت و ملت ایران و خانواده‌های داغ‌دیده تسلیت می‌گوید.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی نوشت: درگذشت اندوهبار رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان و دیگر اعضای هیات همراه آن‌ها را تسلیت می‌گویم. در این برهه دشوار، با خانواده و ملت ایران همدردی می‌کنیم و به یادشان هستیم.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌ای ضمن تسلیت شهادت رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و هیأت همراه در سانحه سقوط بالگرد، اعلام کرد: شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه خسارت بزرگی برای ملت فلسطین در این شرایط دشوار است.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و همراهانشان در سانحه سقوط بالگرد را تسلیت گفت.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درگذشت سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه سقوط بالگرد را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت و بر همبستگی فلسطین و ملت آن با رهبری و ملت ایران در این ضایعه بزرگ تاکیدکرد.

امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان در پیامی شهادت رئیس‌جمهور ایران را به مقام معظم رهبری و ملت ایران تسلیت گفته و بر اهمیت نقش رئیس‌جمهور شهید ایران در مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد.

قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان نیز این ضایعه را تسلیت گفته و افزود که رئیس‌جمهور ایران در راه خدمت به منافع ایران و ارتقای رفاه مردمش و حفظ ثبات منطقه تلاش‌های زیادی کرد.

ایلیا دارچیاشویلی، وزیر امور خارجه گرجستان در پیامی نوشت: از بروز سانحه بالگرد که منجر به مرگ رئیس‌جمهور رئیسی، وزیر امور خارجه امیرعبداللهیان و دیگر مقامات رسمی شد، عمیقا اندوهگین شدم. صمیمانه به ملت ایران و خانواده‌های درگذشتگان تسلیت می‌گویم.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و همراهان وی  با بیان اینکه ترکیه در این برهه سخت در کنار ایران ایستاده است، گفت: من به عنوان یک همکار که شخصا شاهد تلاش‌های ایشان برای صلح مردم ایران و منطقه ما در دوران قدرت بودم، از آقای رئیسی با احترام و تشکر یاد می‌کنم.

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در پیامی درگذشت رئیس‌جمهور ایران و همراهان او در این سانحه را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.

عبدالله دوم، پادشاه اردن در پیام تسلیت خود به مناسبت شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و همراهان وی در سانحه هوایی در ایکس ضمن تسلیت به برادران در جمهوری‌اسلامی ایران، رهبری، دولت و ملت ایران تاکید کرد: ما در این شرایط سخت با برادرانمان در ایران اعلام همبستگی می‌کنیم.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در واکنش به شهادت «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در سانحه سقوط بالگرد حامل آن‌ها این ضایعه را به مقام معظم رهبری ایران تسلیت گفت.

دولت سوریه نیز در راستای همبستگی همراهی و همدلی با ملت و دولت ایران به مدت سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

نالدی پاندور، وزیر روابط و همکاری بین‌الملل آفریقای جنوبی تسلیت و همدردی عمیق خود را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران ابراز داشت. وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی از وزیر امور خارجه شهید ایران به عنوانی همتایی “ممتاز و باهوش” یاد کرد که نبودش “عمیقا” احساس خواهد شد.

حسن شیخ محمد، رئیس‌جمهور سومالی نیز در پیامی گفت: دولت سومالی همدردی و تسلیت عمیق خود را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در پی درگذشت اندوهبار رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان و دیگر مقامات رسمی همراه آن‌ها را در سانحه سقوط بالگرد حامل‌ آن‌ها ابراز می‌دارد.

سرتا تاویسین، نخست‌وزیر تایلند گفت: با تاسف و تاثر زیادی از درگذشت اندوهبار عالیجناب دکتر “ابراهیم رئیسی” رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیات او مطلع شدم. در این موقعیت دشوار، به خانواده او و و ملت ایران، عمیقا، تسلیت می‌گویم و با آن‌ها همدردی می‌کنم.

نیچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز درگذشت مرحوم سید «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و مرحوم «حسین امیرعبدالهیان» وزیر امور خارجه ایران و تعدادی از همراهانشان بر اثر سقوط هلیکوپتر، را از صمیم قلب؛ عمیق‌ترین تسلیت‌ها را به حضرت آیت‌الله سید «علی خامنه‌ای» مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی، مسئولان عالی‌رتبه، دولت و ملت دوست و همسایه‌مان ایران و همچنین خانواده محترم ایران تسلیت گفت.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق با ااعلام تسلیت و همدردی صمیمانه با مردم و دولت ایران در درگذشترئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران تاکید کرد: در این شرایط سخت، ما بر حمایت خود از مردم جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنیم.

انور ابراهیم، نخست وزیر مالزی هم در پیامی نوشت: از مرگ اندوهبار رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان و چند تن دیگر از مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران، عمیقا غمگین شدم. به ملت ایران در این برهه عمیقا دشوار تسلیت می‌گویم.
ابراهیم همچنین با اشاره به دیدار خود با رئیسی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر گذشته، گفت: او نمونه بارز تعهد به رفاه ملت خود و شان و منزلت آن بود که نماینده تمدنی سربلند و غنی است که ریشه در اصول اسلام دارد.

جاسم محمد البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه را تسلیت گفت و اعلام کرد که این شورا در این شرایط دشوار با دولت و ملت ایران ابراز همبستگی می‌کند.

«نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان در دستوری درپی شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد. طبق دستور نجیب میقاتی، طی این سه روز تمامی پرچم‌ها در نهادهای دولتی به صورت نیمه برافراشته خواهد بود و برنامه‌های رادیو و تلویزیون لبنان نیز متناسب با این رویداد دردناک اصلاح می‌شود.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز ضمن تسلیت به رهبری و ملت ایران گفت: جمهوری اسلامی و جهان اسلام و ما گروهی از رهبران پیشتاز که انقلاب را همراهی کردند، از دست دادیم.
عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان نیز در این باره اظهار داشت: ما از آنچه در ایران رخ داد متاسف و متاثر هستیم و من دوستی مورد احترام و یک فرد برجسته را در سیاست خارجی از دست دادیم.

حزب‌الله لبنان با تسلیت و ابراز همدردی با ملت و رهبری ایران تاکید کرده است: ما رئیس‌جمهور شهید را از نزدیک می‌شناختیم و او برادر و پشتیبان قوی ما، مدافع سرسخت مسائل ما و فلسطین و حافظ جنبش‌های مقاومت بود. برادر عزیز، شهید امیر عبداللهیان وزیر فعال و دوستدار نهضت‌های مقاومت و پرچمدار همه مجامع بین‌المللی بود.

دولت یمن نیز  این مصیبت بزرگ را به رهبری، دولت و ملت ایران و به همه مستضعفان جهان تسلیت گفت.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن نیز «عمیق‌ترین« تسلیت خود را به مردم و رهبری ایران ابراز داشت.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن نیز شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانش را به رهبر و ملت ایران تسلیت گفت.

المشاط گفت: ما بر حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران و اعتماد کامل به توانایی آن برای صبور بودن و غلبه بر مشکلات تاکید می‌کنیم.

وی افزود: شهید ابراهیم رئیسی نمونه‌ای از یک رهبر شجاع مسلمان وفادار به مسائل کشور و مشتاق رسیدن به آرمان‌های آن بود.

المشاط تاکید کرد: مواضع شهید رئیسی در قبال مسائل امت اسلام به ویژه ایستادگی وی در کنار ملت فلسطین و مسئله عادلانه آنها روشن، محکم و شجاعانه بود. ایشان مایل بود این امت و مواضع آن را متحد و شکاف میان آنها را پر کند.

این مقام یمنی ادامه داد: آیت‌الله رئیسی با تمام توان نماینده مردم خود در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای بود و در مقابل استکبار آمریکا و اسرائیل موضع قاطعانه‌ای اتخاذ کرد و شهادت ایشان ضایعه بزرگی برای همه ملت‌های امت اسلام است.

جنبش مقاومت اسلامی حماس با ابراز تسلیت، صمیمانه و اعلام همدردی و همبستگی عمیق خود به رهبر، سید علی خامنه‌ای، دولت ایران و ملت دوست ایران اعلام کرد که این شهدا گروهی از بهترین رهبران ایران هستند که در حمایت از آرمان فلسطین و حمایت از مبارزات مردم ما موقعیت‌های افتخارآمیزی داشتند.

آندژی دودا، رئیس‌جمهور لهستان با مقایسه سانحه سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران با سانحه سقوط هواپیمای نیروی هوایی لهستان در نزدیکی شهر  اسمالنسک در غرب روسیه در سال ۲۰۲۱۰ که منجر به جان باختن ۹۶ سرنشین آن، از جمله “لِخ کاچینسکی”، رئیس‌جمهور وقت لهستان شد، گفت که لهستانی‌ها با بهت‌زدگی از دست دادن ناگهانی رهبران سیاسی آشنا هستند. از این رو، ما با درکی ویژه از این سانحه، در سوگواری و دعاگویی به خانواده بستگان قربانیان و ملت ایران می‌پیوندیم.

الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان در واکنش به شهادت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: از اخبار مربوط به سانحه‌ای که برای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران رخ داد، مبهوت شدم.

نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه را به مقام معظم رهبری تسلیت گفت و برای دولت و ملت ایران آرزوی قدرت و استقامت کرد و برحمایت از کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران در این دوره سخت تاکید کرد.

آرات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در پیامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: با شنیدن اخبار مصیبت‌بار از ایران، از جمله درگذشت اندوهبار همکار و دوست من “حسین امیرعبداللهیان”، عمیقا، به دولت ایران، همکارانمان در وزارت امور خارجه آن و ملت دوست ایران تسلیت می‌گویم. در این غم شریک هستیم و در این برهه تیره‌وتار طلب قوت و استقامت داریم.

آلن سیمونیان، رئیس مجلس ملی ارمنستان نیز در پیامی در صفحه کاربری شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ضایعه سقوط بالگرد حامل نمایندگان عالی‌رتبه ایران را به خانواده سرنشینان بالگرد صمیمانه تسلیت می‌گویم. اطمینان دارم که درایت مردم دوست ایران به آن‌ها این امکان را می دهد که از این آزمون عبور کنند. در غم شما شریکیم.

جاثلیق گرگین، دوم رهبر دینی ارامنه طی پیامی از طرف شورای عالی معنوی و آستان قدس اچمیادزین، به مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، ضمن تسلیت درگذشت آقای سید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران و آقای امیرعبداللهیان ، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات همراه در سانحه سقوط بالگرد ضمن ابراز همدردی گفت: در این لحظات سخت از خداوند متعال  برای دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران طلب صبر نموده و از صمیم قلب دعا می‌کنم که خداوند منان ، به حضرتعالی و ملت باایمان ایران و همه سوگواران صبر و استقامت عنایت بفرماید.  

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق نیز در پیام تسلیت خود حمایت کشورش از مردم و رهبری ایران پس از این «حادثه غم انگیز» را تایید کرد و گفت: صمیمانه تسلیت و همدردی خود را به آقای خامنه‌ای و دولت و ملت ایران ابراز می‌کنیم.

دولت عراق نیز به همین مناسبت یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

محسن المندلاوی، رئیس موقت پارلمان عراق هم شهادت رئیس جمهور و تعدادی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سانحه هوایی را به رهبری و ملت ایران تسلیت و تاکید کرد: جمهوری اسلامی با ایمان و انسجام رهبری و مردم خود از این لحظات سخت عبور خواهند کرد.
وی ادامه داد: منطقه از خط اعتدالی که رئیسی و امیرعبداللهیان نمایندگی می کردند و مواضع آنها نزد عراق و فلسطین و همه آزادگان جهان غافل نخواهد شد.

گردان‌های حزب‌الله عراق فاجعه شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و هیأت همراه در سانحه سقوط بالگردشان را تسلیت و اعلام کرد: ملت بزرگ ایران که زیباترین درس‌ها را در عبور از شدیدترین چالش‌ها و بحران‌ها در سایه حکومت راسخ و استوار این کشور رقم زدند، امروز در رویارویی با این مصیبت بزرگ متحد و به عزم و اراده و ایمان پایبند هستند. مشکلات و محنت‌های امنیتی و بحران‌های اقتصادی که ایران با آن مواجه بوده نتیجه محاصره ظالمانه آمریکا و بهای مواضع ایران است که همواره حامی ملت‌های مستضعفی بوده که استکبار جهانی از طریق طرح‌های جنایتکارانه در منطقه برای به زانو درآوردن آن‌ها تلاش می‌کند. ما از خداوند برای رئیس‌جمهور ایران و همراهانش رحمتی گسترده و برای خانواده‌هایشان و ملت ایران صبر می‌طلبیم.

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی نوشت: با تأسف و تأثر خبر شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و شخصیت برجسته سیاسی اسلامی و همچنین شماری از همراهان ایشان بر اثر سقوط بالگرد حامل آنان در شمال غرب ایران را دریافت کردیم. نقش پررنگ آن فقید در حیات انقلابی و سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان را گرامی می‌داریم و این سانحه را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای صمیمانه تعزیت می‌گوییم و با ملت و دولت ایران هم‌دردی می‌کنیم و به خانواده و بستگان آن فقید تسلیت می‌گوییم.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز در پیامی با ابراز تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران گفت: از خبر تلخ در مورد فقدان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم. من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان، او برادر بوده و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز در واکنش به خبر به شهادت رسیدن رئیس‌جمهور ایران در سانحه سقوط بالگرد، گفت که “عمیقا” از خبر درگذشت رئیس‌جمهور ایران “اندوهگین و بهت‌زده” است.

سوبرامانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند نیز اعلام کرد ‏از شنیدن خبر درگذشت دکتر ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر  خارجه در سقوط هلیکوپتر عمیقا بهت زده شدم. جلسات متعدد خود با آنها را به یاد می آورم که آخرین بار در ژانویه ۲۰۲۴ بود. به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گوییم. ما در این حادثه غمبار در کنار مردم ایرانیم.

دولت هند به احترام رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه فقید ایران، یک روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد. در روز عزای عمومی، پرچم ملی ایران در تمامی اماکنی که این پرچم به طور معمول برافراشته می‌شود، نیمه‌افراشته می‌شود و هیچ گونه برنامه تفریحی رسمی در آن روز برگزار نخواهد شد.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز با اعلام یک روز عزای عمومی شهادت رئیس‌جمهور ایران را به مردم ایران تسلیت گفت و آن را «ضایعه وحشتناک» توصیف کرد.

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: از شنیدن مرگ اندوهبار رئیس‌جمهور رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان عمیقا متاثر شدیم. آن‌ها حمایت ثابت‌قدم کشورشان از مردم در محاصره فلسطین را هدایت می‌کردند. به ملت و رهبری جمهوری اسلامی ایران تسلیت می‌گوییم و در این لحظه سوگ و محنت کنار آن‌ها ایستاده‌ایم.

چانگ هووآ، سفیر چین در عربستان که پیش از این سفیر پکن در تهران بود، در پیامی نوشت: از شنیدن شهادت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ‎ایران و جناب آقای حسین ‎امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شوکه شدم و تسلیت عرض می‌کنم. من در دوره تصدی سفیر ‎چین در ایران بارها با آنها ملاقات کردم و هنوز تصویری از آنها دارم.

محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان در اعلامیه‌ای شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و افزود: حکومت سرپرست افغانستان در این غم در کنار کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

احمد مسعود، رئیس جبهه ملی مقاومت افغانستان نیز با تسلیت به ملت ایران گفت: مردم افغانستان در چنین شرایط دشوار و غم انگیزی در کنار دولت و ملت بزرگ و برادر ایران قرار دارند. بار دیگر مراتب تسلیت عمیق خود را به اعضای خانواده‌های شهدای این حادثه تلخ و دردناک٬ رهبر محترم جمهوری اسلامی ایران٬ دولت و ملت صابر ایران شریک می‌سازم.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در پیامی نوشت: درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و همچنین مقامات همراه در سانحه دردناک سقوط بالگرد را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای ایشان طلب رحمت و مغفرت و برای خانواده محترمشان صبر و اجر مسئلت می نماییم. إنا لله وإنا إلیه راجعون.

فالح الفیاض، رئیس الحشد الشعبی عراق در بیانیه‌ای شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه و هیأت همراه را به سید علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران و ملت مجاهد ایران تسلیت گفت و با حزن و اندوه مواضع شریف و کارنامه پر از جهاد و مبارزه سید ابراهیم رئیسی و حمایتش از عراق را یادآور شد.

«ابوآلا الولایی» دبیرکل کتائب سیدالشهداء عراق نیز در این باره گفت: خبر شهادت خادم‌الرضا، آیت‌الله رئیسی و وزیر خارجه ایران و همراهانشان را با نهایت اندوه دریافت کردیم. به امام خامنه‌ای و مردم جمهوری اسلامی تسلیت می‌گوییم.

«محمد بن زاید»، رئیس امارات در پیامی درگذشت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران و همراهانشان در این سانحه دردناک را به ملت و رهبری جمهوری اسلامی ایران تسلیت  گفت و بر همبستگی کشورش با ایران در این شرایط سخت تاکید کرد.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر، تسلیت صمیمانه و همدردی خود را با ملت برادر ایران ابراز داشت. السیسی با ابراز همبستگی جمهوری عربی مصر با رهبری و ملت ایران در این مصیبت بزرگ، از خداوند متعال برای رئیس‌جمهور فقید ایران و درگذشتگان رحمت واسعه و به خانواده های آنان صبر و آرامش مسئلت می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با ابراز اندوه از شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در سانحه سقوط بالگرد، گفت: نقش رئیس‌جمهور رئیسی و وزیر امور خارجه ایران در تقویت همکاری‌ها میان مسکو و تهران فوق‌العاده باارزش بود.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز در پیام تسلیت خود اعلام کرد که از خبر درگذشت دلخراش سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر همراهان وی در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران به شدت متاثر شدیم. از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می نمایم.

جیحون بایرام اف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان هم  در پیامی اظهار داشت: از خبر درگذشت رئیس جمهوری اسلامی ایران، دوست عزیزم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دیگر مقامات بسیار متاثر شدم. از خداوند متعال برای جان باختگان این حادثه غم انگیز غفران و رحمت الهی و به مردم دوست ایران صمیمانه تسلیت می گویم.

وزارت امور خارجه بلاروس نیز در واکنش به شهادت رئیس‌جمهور ایران در پیامی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: آخرین اخبار ایران را با درد فراوان دریافت نمودیم. این یک ضایعه جبران ناپذیر نه تنها برای جامعه ایران است؛ دوستان واقعی بلاروس درگذشتند.
وزارت امور خارجه بلاروس در ادامه نوشت: تسلیت خالصانه به خویشاوندان و نزدیکان جانباختگان، استقامت و شجاعت برای همه مردم ایران خواستاریم.

جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به شهادت «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در سانحه سقوط بالگرد حامل آن‌ها در پیامی که در وبگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده، گفت: اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقامات ایرانی حاضر در سانحه اندوهبار سقوط بالگرد در روز یکشنبه را تسلیت می‌گوید.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز در پیام خود ضمن ابراز همدردی با شهدای سانحه سقوط هلی‌کپتر مقام‌های ایرانی اعلام کرد: اتحادیه اروپا تسلیت خالصانه خود را درباره درگذشت رئیس‌جمهور رئیسی و وزیر امور خارجه امیرعبداللهیان و دیگر اعضای هیات آن‌ها در سانحه سقوط بالگرد ابراز می‌دارد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی دولت سابق افغانستان در صفحه ایکس خود نوشت: با تأسف اطلاع یافتیم که جلالت مأب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، جناب امیر عبداللهیان وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی و شماری از همراهان شان در سانحهٔ سقوط هلی‌کوپتر در استان آذربایجان شرقی ایران جان باختند که موجب اندوه و تأثر خاطر گردید.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم شان، مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غمشریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم. 

از درگاه خداوند سبحان برای روانشاد سید ابراهیم رئیسی و همراهان شان رحمت و مغفرت الهی و برای خانواده های قربانیان و ملت بزرگ ایران صبر و استقامت مسألت دارم.

بالگرد حامل رئیس‌جمهور که برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد و رئیس‌جمهور و هیات همراه وی به شهادت رسیدند.

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9126 توسط حسن اسدی و در روز دوشنبه 20 می 2024 ساعت 16:48:37
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 9123
20 / 5 / 2024 - 16:45

پیام تسلیت وزوان آنلاین به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همرانشان

«بسم الله الرحمن الرحیم» انا لله و انا الیه راجعون مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا در روز ولادت با سعادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) خبر شهادت رئیس جمهور محترم و همراهان و بی بهره شدن از خدمتگزاران مخلص

«بسم الله الرحمن الرحیم»

انا لله و انا الیه راجعون

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

در روز ولادت با سعادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) خبر شهادت رئیس جمهور محترم و همراهان و بی بهره شدن از خدمتگزاران مخلص مایه تأسف و تأثر عمیق گردید.

“من زندگی‌ام را مرهون امام رضا(ع) هستم.” این جمله‌ای بود که رییس جمهور شهیدمان درباره نخستین سفر ریاست جمهوری‌اش به شهر مشهد مقدس بیان کرد. به راستی؛ چگونه زیست او که خادم‌الرضا بود و در شب ولادت هشتمین امام شیعیان همراه با یارانش صدیق خویش در حالی به ملکوت اعلی پیوست که در واپسین لحظات زندگی دنیایی نیز در راه خدمت‌رسانی به سرزمین ایران اسلامی تلاش می‌کرد.

وزوان آنلاین با کمال تاسف و تاثر شهادت حضرت آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور، دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، آیت‌الله سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز و مالک رحمتی استاندار آذربایجان‌شرقی و سایر همراهان و کادر پرواز بالگرد سقوط‌ کرده را به مقام معظم رهبری، مردم ایران، تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال خواستار علو درجات این شهدای بزرگوار و همنشینی آنان با امام رضا(ع) هستم.

وزوان آنلاین :حسن اسدی

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9123 توسط حسن اسدی و در روز ساعت 16:45:47
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 9120
4 / 5 / 2024 - 14:16

معلم نمونه استانی سال ۱۴۰۲:

شعار من «آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی است اصفهان (پانا) – معلم نمونه استانی سال ۱۴۰۲ گفت: شعار من از ابتدای ورود به شغل معلمی، آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی بوده و از این رو سعی کرده‌ام فعالیت‌های آموزشی، تمرینی و

شعار من «آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی است

اصفهان (پانا) – معلم نمونه استانی سال ۱۴۰۲ گفت: شعار من از ابتدای ورود به شغل معلمی، آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی بوده و از این رو سعی کرده‌ام فعالیت‌های آموزشی، تمرینی و ارزیابی را در قالب بازی‌ها با توجه به جدیدترین نظریه‌ها و الگوهای یاددهی – یادگیری و روش‌های نوین آموزشی اجرا کنم.

شعار من «آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی است

فاطمه عسکری با ۶ سال سابقه که سابقه تدریس در پایه اول ابتدایی شهرستان وزوان میمه را داشته و از منتخبان معلم نمونه استانی سال ۱۴۰۲ است در گفت‌وگو با پانا خاطرنشان کرد: «شعار من از ابتدای ورود به شغلم، آموزش و یادگیری در کمال آرامش روانی و جسمی با طعم شادی بود و از این رو سعی می‌کردم فعالیت‌های آموزشی، تمرینی و ارزیابی را در قالب بازی‌ها با توجه به جدیدترین نظریه‌ها و الگوهای یاددهی – یادگیری و روش‌های نوین آموزشی اجرا کنم تا میزان یادگیری و بازددهی دانش‌آموزانم افزایش یابد و به دور از استرس، مطالب را آموزش ببینند.»

وی افزود: «از آنجا که دانش‌آموزان کلاس اول دبستان، تازه با جوّ مدرسه آشنا می‌شوند، خاطرات سال اول مدرسه تا آخرین سال‌های تحصیل بر ذهن و نگرش آن‌ها اثر خواهد گذاشت. لذا یک معلم حرفه‌ای نباید تمام انرژی خود را برای آموزش حروف الفبا و مفاهیم ریاضی اختصاص دهد و مهارت‌های زندگی، تعامل درست با محیط و اجتماع، خودشناسی و خداشناسی را باید از همان ابتدا به دانش‌آموزان در خلال آموزش علم، یاد داد که این مورد مستلزم آن است تا خود معلم این مهارت‌ها را کسب کرده باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن به دانش‌آموزان منتقل کند.»

عسکری ادامه داد: «در سال اول تدریس با دانش‌آموزان مختلف اعم از معلول حرکتی، اوتیسم، بیش‌فعال، تیزهوش، افسرده، فرزند طلاق، فرزند اعتیاد، بدسرپرست و… سر و کار داشتم و عاملی که باعث شد تمام توجه دانش‌آموزان را به خود جلب کنم، مخاطب‌شناسی قوی در جلسات اول بود. بدین‌گونه راه نفوذ و برقراری ارتباط با هریک از آن‌ها را متوجه شدم و با هر دانش‌آموز طبق شخصیت و وضعیت خویش صحبت می‌کردم و همیشه آیه ۱۴ سوره ابراهیم (و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه لیبین لهم فیضل الله من یشاء و یهدی من یشاء و هو العزیز الحکیم) در ذهنم تکرار می‌شد.

معام نمونه سال ۱۴۰۲ استان اصفهان با بیان اینکه از نظر من یک معلم حرفه‌ای در ابتدا باید یک روانشناس خوب و سپس آموزش‌دهنده موفق باشد، گفت: «طرح درس خود را طبق تمام سبک‌های یادگیری همراه با بازی می‌نوشتم و برای انجام تکلیف و تمرین در خانه، تقریباً ۶ تکلیف ارائه می‌دادم که ۲ تا از تکالیف، اجباری بود و دانش‌آموز از بین ۴ تکلیف دیگر که عموما مهارت‌محور بود و در زندگی کاربرد داشت، یک یا ۲ مورد را به انتخاب خود انجام می‌داد و این حق انتخاب موجب می‌شد تمام دانش‌آموزان در تمام روزهای سال، تکالیف را با عشق بنویسند و به یاد ندارم روزی دانش‌آموزانم بدون تمرین به سر کلاسم آمده باشند.»

عسکری تصریح کرد: «دانش‌آموزان در کلاس درس من محدودیت زیادی نداشتند. مثلا؛ کف کلاس، موکت پهن کرده بودم و خود دانش‌آموزان انتخاب می‌کردند که روی نیمکت بنشینند یا روی زمین به شرطی که به خود و بقیه آسیب نرسانند. به بیان دیگر اجازه می‌دادم دانش‌آموزانم در چهارچوب کلاس و مقررات، آزادی عمل داشته باشند تا کمتر سرکشی و نافرمانی کنند.»

وی با بیان اینکه در کل ۵ قانون اصلی داشتیم که تمام افراد کلاس پایبند به قوانین بودیم، خاطرنشان کرد: «یکی از زیباترین قوانین کلاسم این بود که حق نداشتیم از لفظ «من» استفاده کنیم و همه برای کمک به یکدیگر برای رشد و پیشرفت گروهی، فعالیت‌هایمان را انجام می‌دادیم و همین قانون به ظاهر ساده، حسادت‌ها، قهرهای بی‌مورد، شکایت‌های کلاسی، رقابت ناسالم، خودکوچک‌بینی، غرور و تکبر و بسیاری از صفات ناپسند را از بچه‌های من دور کرده بود و یک تیم قدرتمند از مدرسه را ساخته بودند.»

عسکری تاکید کرد: «هر نشانه‌ای که می‌آموختند باید با کلمه کلیدی آن درس، یک داستان خیال‌پردازی می‌کردند و تا آنجا که توان نوشتن داشتند، داستان خود را مکتوب می‌کردند و بقیه کلمات را با نقاشی در جمله کامل می‌کردند و تصویرسازی داستان را هم انجام می‌دادند. به این صورت در پایان سال تحصیلی، دانش‌آموزان نویسنده کتابی بسیار زیبا و خاطره‌انگیز شده بودند و به راحتی روند رشد و پیشرفت خود را بعد از گذر زمان که در اثر آموزش‌های اصولی منجر شده بود، متوجه می‌شدند.»

معلم نمونه استانی بیان کرد: «هیچ روزی در مدرسه، دانش‌آموزی با شکم گرسنه آموزش نمی‌دید و مدت زمان کوتاهی برای صَرف صبحانه در کلاس داشتیم. به این گونه که دانش‌آموزان، صبحانه‌ها را تحویل من می‌دادند، سفره‌ای در کلاس پهن می‌شد، تمام خوراکی‌ها را در سینی‌های کوچک تقسیم می‌کردم و هر کس هر چه می‌خواست میل می‌کرد. اینگونه دانش‌آموزی حسرت خوردن خوراکی در دل نداشت و دانش‌آموزان با شادی و به دور از دعوا تغذیه‌های متنوعی در کوتاه‌ترین زمان می‌خوردند یا اگر دانش‌آموزی به هر دلیل در منزل صبحانه نخورده بود با انرژی قابل قبولی، آموزش دیدن را شروع می‌کرد.»

عسکری ادامه داد: «برای زنگ‌های تفریح، یک سبد خوراکی داشتیم، مقداری خوراکی تهیه می‌کردم و داخل آن قرار داده بودم تا اگر دانش‌آموزی فراموش کرده خوراکی بیاورد یا خانواده استطاعت مالی ندارند، انرژی جسمی دانش‌آموز تامین شود. گاهی دانش‌آموزان، خوراکی‌هایی که نمی‌خواستند را در سبد قرار می‌دادند و اینگونه از اسراف کردن هم جلوگیری می‌شد و دانش‌آموزی برای به دست آوردن خوراکی بدون اجازه دست در کیف همکلاسی‌اش نمی‌برد.»

خبرنگار: حسن تقیان

ثبت شده در سایت وزوان آنلاین طی شماره 9120 توسط حسن اسدی و در روز شنبه 4 می 2024 ساعت 14:16:32
© Copyright 2024 https://vazvanonline.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر