کد خبر : 6031
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 - 5:57

جدول آمار روزهای بدون مرگ در ۱۵ استان | آخرین وضعیت استان‌های شمالی

جدول آمار روزهای بدون مرگ در ۱۵ استان | آخرین وضعیت استان‌های شمالی

کرونا در کل کشور روند نزولی ‌در پیش گرفته و ۱۵ استان توانسته‌اند روزهای بدون فوت را ثبت کنند، اما این پایان ماجرا نیست و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مجددا شیب بیماری را صعودی کند. پاییز سختی که همه استان‌های کشور را در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار داده بود، به پایان رسید

کرونا در کل کشور روند نزولی ‌در پیش گرفته و ۱۵ استان توانسته‌اند روزهای بدون فوت را ثبت کنند، اما این پایان ماجرا نیست و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مجددا شیب بیماری را صعودی کند.

کرونا در ایران

پاییز سختی که همه استان‌های کشور را در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار داده بود، به پایان رسید و حالا در ابتدای فصل زمستان و با گذشت بیش از یک‌ ماه از اعمال محدودیت‌های سراسری، شیوع ویروس کرونا در همه مناطق روندی نزولی یافته است.

حذف رنگ قرمز از نقشه کرونایی استان‌های ایران و جایگزینی آن با رنگ نارنجی و زرد در برخی استان‌ها ازجمله ایلام و بوشهر نمود بیشتری داشته و در استان‌های کرمان و آذربایجان شرقی چند شهر به رنگ سفید درآمدند. 

مازندران تنها استان کشور است که برخلاف سایر استان‌ها، همچنان روند ابتلا به کرونا در آن صعودی است و ۴شهر آن بار دیگر از وضعیت نارنجی به قرمز رسیده. براساس آخرین داده‌های تحلیلی، از امروز ۳۸۱شهرستان زرد، ۶۳شهرستان نارنجی و ۴شهرستان قرمز خواهند بود. 

با اینکه هنوز هیچ استانی به وضعیت سفید نرسیده و تنها چند شهر سفید شده‌اند، اما در این مدت ۱۵استان توانسته‌اند روزهای بدون فوتی کرونایی را در آمار خود ثبت کنند.

برخی بیمارستان‌ها نیز با تلاش کادر درمان و همراهی مردم تا حدود زیادی خالی از بیماران بدحال کرونایی شده و به وضعیت عادی بازگشته‌اند. 

با این حال، کارشناسان حوزه بهداشت و درمان معتقدند روند نزولی شیوع کرونا در کشور ناپایدار و شکننده است و اگر بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی، تردد شبانه و سفرهای برون‌شهری و استفاده نکردن از ماسک دوباره رواج یابد، آمار مبتلایان و به تبع آن جان‌باختگان بار دیگر افزایش می‌یابد و با موج چهارم کرونا مواجه خواهیم شد.

۶روز بدون فوتی در بوشهر

براساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده، کرونا تا دیروز (۱۰دی۹۹) جان۵۵هزارو۹۵نفر را در کشور گرفته. با این حال، از ابتدای آذر تا ۱۰دی استان‌های ایلام، بوشهر، هرمزگان، قم، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، قزوین، کردستان، کرمانشاه، یزد، زنجان و چهارمحال و بختیاری کمترین تعداد فوتی ناشی از کرونا را نسبت به استان‌های دیگر داشتند.

ایلام با ۷روز بدون فوتی در رتبه نخست این جدول و بوشهر با ۶روز بدون فوتی ناشی از کرونا در رتبه دوم این جدول قرار دارد. 

به‌ گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، میزان ابتلا و مرگ‌ومیر در این استان را ۹۰درصد کاهش داده است. 

سعید کشمیری با قدردانی از همکاری همه‌جانبه مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مقابله با کرونا، درباره عملکرد مسئولان استانی به همشهری می‌گوید: ما اختیارات کاملی به مدیران ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها دادیم تا آنها پاسخگوی این باشند که در حوزه تحت نظارتشان تا چه اندازه پروتکل‌ها رعایت می‌شود. همچنین فرمانداران نقش مهمی در مدیریت این بیماری داشتند و توانستند به‌خوبی محدودیت‌ها را در شهرهای استان به اجرا دربیاورند.

او با بیان اینکه اکنون همه شهرستان‌های ۱۰گانه بوشهر در وضعیت زرد قرار دارند، درباره کاهش آمار فوتی‌های کرونا در این استان می‌افزاید: ما در بدترین وضعیت هفته‌ای ۵۰مرگ ناشی از کرونا داشتیم که اکنون به هفته‌ای ۳مرگ کاهش پیدا کرده است. در آذرماه نیز این تعداد دوبرابر یعنی هفته‌ای ۶مرگ بود که با سختگیری‌های ستاد کرونا برای رعایت اصول بهداشتی، این میزان فوتی کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

کشمیری نقش آموزش در پایین‌آمدن آمار ابتلا به کرونا را اساسی عنوان می‌کند و می‌گوید: ما با استفاده از ظرفیت‌هایی مثل رادیو و تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی توانستیم مردم را نسبت به اجرای محدودیت‌ها آگاه و مجاب کنیم. پس از این نیز مردم باید نسبت به رنگ‌بندی کرونایی عادی‌انگاری نکرده و سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از پیک سخت زمستان عبور کنیم.

آخرین آمار استان‌های شمالی

اگرچه آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در تمامی استان‌ها روندی نزولی داشته، اما مازندران از همان روزهای ابتدایی تاکنون همچنان با افزایش ابتلا مواجه است. 

طبق آخرین آماری که سامانه ماسک منتشر کرده، ۴شهرستان استان مازندران شامل ساری، سوادکوه، آمل و رامسر از امروز(پنج‌شنبه ۱۱دی) در وضعیت قرمز قرار گرفتند. 

استان گیلان نیز که همچون مازندران پس از اعمال محدودیت‌ها روندی صعودی از نظر ابتلا به کرونا داشت، اکنون به شرایطی نزولی و نسبتا باثبات رسیده و پس از مدت‌ها در این هفته آمار بستری‌شدگان کرونا در گیلان به رقمی کمتر از ۵۰۰نفر رسیده است. شهرستان‌های سیاهکل و املش در این استان که هفته گذشته در وضعیت نارنجی بودند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اکنون در وضعیت زرد به‌سرمی‌برند و شهرستان رضوانشهر در وضعیت ناپایدار کرونایی قرار دارد.

در بین استان‌های شمالی، گلستان بیش از همه در وضعیتی شکننده قرار دارد. با وجود اینکه اوایل هفته این استان با کاهش آمار فوتی‌های کرونایی همراه بود، اما طی ۲روز گذشته تعداد بیماران بدحال که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، افزایش یافت. تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا نیز که یک‌رقمی شده بود، در مقایسه با روزهای قبل دوبرابر شد. 

به‌گفته عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اکنون ۹شهرستان استان در وضعیت زرد و ۵شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

کاهش بیش از ۵۰درصدی آمار فوتی‌ها

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از آن است که آمار فوت‌شدگان کرونا در برخی استان‌ها بیش از ۵۰درصد کاهش پیدا کرده است. سخنگوی علوم پزشکی اصفهان از کاهش ۸۰درصدی موارد بستری و ۶۰درصدی میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید-۱۹ خبر می‌دهد.

آرش نجیمی با اشاره به شیب کاهشی آمار بستری و ابتلا در چند روز اخیر به همشهری می‌گوید: ازجمله موارد قابل‌توجه کاهش موارد مرگ‌ومیر و بیماران بدحال است، به‌طوری که تعداد بیماران بدحال و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ها از حدود ۳۹۰ به زیر ۲۰۰نفر رسیده است. به‌تبع آن نیز میزان مرگ‌ومیر کاهش یافته و از محدوده ۴۰نفر به حدود ۱۰ تا ۲۰نفر رسیده است. 

همین امر باعث شد تا استراحت خوبی به کادر درمان و پرستاران داده شود و بتوانند کمی تجدید قوا کنند.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در بیمارستان شریعتی اصفهان و بیمارستان عیسی‌بن مریم(ع) به نصف رسیده است، می‌افزاید: طبق برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار بود با توجه به روند افزایشی بیماران کرونایی چند بیمارستان تخصصی ازجمله فیض، سوانح سوختگی و شهید چمران اصفهان نیز در آذر به جمع بیمارستان‌های مرجع کرونا بپیوندند که این برنامه نیز متوقف شد. 

به‌ گفته نجیمی، روند کاهشی در شهرستان‌های استان نیز برقرار و کاهش تعداد بستری مشهود است. او تأکید می‌کند اجرای طرح حافظان سلامت محله‌محور (شهید سردار سلیمانی) نیز نقش بسزایی در بهبود شرایط شیوع بیماری کرونا داشت.

سخنگوی ستاد کرونای اصفهان با اشاره به اینکه بیشترین پوشش طرح حافظان سلامت محله‌محور در شهرستان‌های اردستان، نطنز و مبارکه بوده است، توضیح می‌دهد که بیشترین بیماران شناسایی‌شده نیز در نجف‌آباد و نطنز بودند. 

او می‌گوید: همچنین بیش از ۱۱۰۰پایگاه در این طرح در استان اصفهان فعال است که حاصل فعالیت آنها پوشش ۶۰درصدی جمعیت استان در غربالگری کرونا، ۷۹درصد پیگیری بیماران، ۵۲درصد رهگیری افراد در معرض تماس با بیمار و کاهش میزان بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کروناست.

در خوزستان نیز آمار مرگ‌ومیر بر اثر کرونا تا پیش از اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی ۹۸مورد بود که این آمار بعد از اجرای طرح در دی‌ماه به ۲۳مورد رسیده و کاهش ۷۶درصدی را نشان می‌دهد. 

سیدمحمد علوی، رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌گوید: تابستان با پیک کرونا در استان خوزستان مواجه بودیم، درحالی‌که انتظار می‌رفت آمار کاهش یابد. در نتیجه رفتار ویروس کرونا قابل پیش‌بینی نیست و نباید با کاهش آمار مغرور شویم، باید آمادگی مدیریت را داشته باشیم. 

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه در ۷روز اخیر هیچ مورد مرگی در بیمارستان‌بوعلی زاهدان اتفاق نیفتاده است، عنوان می‌کند که موارد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان بیش از ۵٠درصد کاهش یافته است.

سیدمحمد هاشمی شهری با توضیح اینکه استمرار این موفقیت همچنان نیازمند رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی است، می‌گوید: اگر کرونا را دست‌کم بگیریم و رفتارهای پیشگیرانه را کاهش دهیم، احتمال وقوع موج‌های آینده کرونا وجود دارد. 

وی سرمای هوا و تجمع اعضای خانواده در فضاهای با تهویه کم هوا را ازجمله تهدیدات آتی برای مدیریت بیماری‌های تنفسی ازجمله کرونا در استان عنوان می‌کند و می‌افزاید: هرچه از فصل سرد سال می‌گذرد، حذف دورهمی‌های خانوادگی اهمیت بیشتری می‌یابد و لازم است عضو خانواده که علائم بیماری تنفسی دارد، هرچه سریع‌تر از افراد سالم خانواده جدا شود.

هرچند طبق گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، مرگ‌ومیر ناشی از کرونا تاکنون حداقل ۵۰ تا ۶۰درصد کاهش پیدا کرده است، با این حال وضعیت بسیاری از استان‌ها همچنان متزلزل و شکننده است. 

با این همه در روزهای باقی‌مانده از فصل زمستان رعایت محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند از وقوع موج چهارم کرونا پیشگیری کند و نزدیک‌شدن به پایان این پاندمی بزرگ را رقم بزند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.