کد خبر : 5504
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 ژوئن 2020 - 15:28

وزیر بهداشت: حدود ۸۷ درصد کرونایی‌ها گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند پیک کرونا را رد نکرده‌ایم | حداقل ۲ سال باید با کرونا زندگی کنیم | گروه هدف وزارت بهداشت از این به بعد چه افرادی هستند؟

وزیر بهداشت: حدود ۸۷ درصد کرونایی‌ها گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند پیک کرونا را رد نکرده‌ایم | حداقل ۲ سال باید با کرونا زندگی کنیم | گروه هدف وزارت بهداشت از این به بعد چه افرادی هستند؟

وزیر بهداشت گفت: در هیچ کجای کشور هنوز موج اول کرونا را به طور کامل تجربه نکرده‌ایم و همچنان در موج اول به سر می‌بریم. به گزارش ایسنا، سعید نمکی در اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار داشت: حتی در استان‌هایی که فکر می کنیم موج اول کرونا

وزیر بهداشت گفت: در هیچ کجای کشور هنوز موج اول کرونا را به طور کامل تجربه نکرده‌ایم و همچنان در موج اول به سر می‌بریم.

کرونا رشت

به گزارش ایسنا، سعید نمکی در اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار داشت: حتی در استان‌هایی که فکر می کنیم موج اول کرونا را پشت سر گذاشته ایم، موج اول را به طور کامل تجربه نکرده ایم. 

وی گفت: از دیدگاه اپیدمیولوژیک وقتی بیش از ۳۵ یا ۴۰ درصد از جمعیت، تجربه یک بیماری را داشته باشند و بعد بیماری فروکش کرده باشد، باید فکر کنیم تعدادی بیمار علامت دار و تعدادی بدون علامت با پاتوژن ویروس تماس داشته اند.

نمکی اضافه کرد: الان در حال تجربه کردن موج اول کرونا در کشور هستیم اما ممکن است شکل موج اول کرونا با آنچه در استان دیگری تجربه کرده ایم، متفاوت باشد. باید باور کنیم و به مردم هم بگوییم که ویروس کرونا تمام نشده، پیک بیماری رد نشده و کرونا، یک ویروس پیچیده، تودرتو و صدهزارچهره است و ممکن است یک پروتکل درمانی در یک منطقه جواب دهد و در منطقه دیگری جواب ندهد.

وزیر بهداشت افزود: از روز اول شیوع کرونا در چین به همکاران و معاونانم گفتم که این ویروس با تمام ویروس هایی که دیده اید، متفاوت است. بنده به عنوان یک ایمونولوژیست معتقدم که این ویروس، یک شترگاوپلنگ است که می تواند گاز بگیرد، لگد بزند و شاخ هم بزند.

  • رفتار مختلف ویروس کرونا

وزیر بهداشت ادامه داد: امروز بیشتر از قبل معتقدم که ویروس کرونا، بسیار پیچیده و هنوز هم ناشناخته است. هرگز فکر نکنیم که رفتار ویروس با روز قبل و در اقلیم های مختلف، یکسان است. رفتار ویروس کرونا در جنوب کرمان با هرمزگان و یا میناب با بندرعباس و شهرهای دیگر کاملا متفاوت است. بنابراین ویروس کرونا در اقلیم، نژاد و آب و هوای مختلف بروز متفاوتی دارد. 

نمکی در خصوص آمادگی پرسنل برای روزهای آینده مقابله با کرونا گفت: در استان‌هایی که هنوز گرفتاری عمده ای ندارند و از گرفتاری قبلی عبور کرده اند، از معاونیان پرستاری و درمان خواسته ام تا مهلتی دهند که همکاران کادر درمان بتوانند نفس بکشند و با ارائه تسهیلاتی بتوانند به همراه خانواده هایشان، با رعایت اصول بهداشتی سفر کنند تا اگر طوفان جدیدی در راه بود، بتوانیم همکاران تازه نفسی داشته باشیم. 

  • چاقی کرونایی ها

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تا امروز حدود ۸۷ درصد از بیماران کووید ۱۹، گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند. سیاست ما باید این باشد که تخت‌های بیمارستانی کمتری درگیر شود و اجازه ندهیم که افراد پرخطر به فازهای بعدی بیماری بروند.

نمکی افزود: گروه هدف ما از این بعد افراد بالای ۶۰ سال، بیماران دارای بیماری زمینه‌ای و افراد چاق و دارای اضافه وزن است. سه روز قبل در استان هرمزگان دختربچه ۱۰ ساله‌ای بر اثر کرونا فوت کرد که با پدر و مادر خود برای گردش به قشم سفر کرده بودند و تنها مشکل این دختر اضافه وزن بود. 

وی اظهار کرد: باید وزن افراد را در افراد بالغ، کودکان و گروه های مختلف کنترل کنیم و این فرصت را برای کار ویژه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن به عنوان یک عامل خطر برای گروه‌های مختلف جمعیتی غنیمت بشماریم.

نمکی تاکید کرد: باید گروه‌های پرخطر را دریابیم و خدمات الکترونیک را برای آنها توسعه دهیم و باید بتوانیم داروهای مورد نیاز آنها را به راحتی و درب منازل آنها تحویل دهیم و پزشکی از راه دور را برای این گروه‌ها، فعال‌تر کنیم.

  • ۱۰ برابر سال گذشته به دنبال تامین واکسن آنفلوآنزا هستیم

نمکی تاکید کرد: حتما باید به همپوشانی و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز توجه ویژه کنیم. به همین دلیل بیش از ۱۰ برابر سال گذشته به دنبال تامین واکسن آنفلوآنزا هستیم. البته تقاضا برای این واکسن در دنیا افزایش یافته و تامین آن راحت نیست، اما با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم، گروه‌های پرخطر از جمله مادران باردار، سالمندان و بیماران دارای بیماری زمینه‌ای را واکسینه می‌کنیم.

  • حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم

نمکی با اشاره به سختی‌های اقتصادی سال جاری گفت: این سختیها و محدودیت‌ها می‌طلبد که دو سیاست اصلی را مورد توجه قرار دهیم؛ یکی حداکثر کردن صرفه جویی و دیگری تلاش برای افزایش بهره وری و کارآمدی منابع و راه سومی هم نداریم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها کاهش یافت و سعی کردیم به نحوی جبران کنیم، اما این به آن معنی نیست که در ماه‌های آینده دوباره دچار چنین چالشی نشویم، اما از روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی می‌خواهم که فکر کنند که قرار است حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.