کد خبر : 5421
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 می 2020 - 4:42

حریرچی مطرح کرد: تغییر مناسبات کشور به دلیل شیوع کرونا تا ۱۴۰۱ | پیک کرونا در پاییز | تاثیر بازگشایی مدارس در وضعیت شیوع ویروس تاجدار

حریرچی مطرح کرد: تغییر مناسبات کشور به دلیل شیوع کرونا تا ۱۴۰۱ | پیک کرونا در پاییز | تاثیر بازگشایی مدارس در وضعیت شیوع ویروس تاجدار

معاون وزیر بهداشت در نشست خبری خود درباره مباحث مهم این روزهای کشور در حوزه مسئولیتش همچون پیک کرونا در پاییز، تاثیر بازگشایی مدارس در وضعیت کرونایی کشور، تکلیف وضعیت استخدامی پرستاران، برگزاری لیگ های فوتبال، وضعیت خوزستان کرونازده، بیماریابی اینترنتی و… صحبت کرد. به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و

معاون وزیر بهداشت در نشست خبری خود درباره مباحث مهم این روزهای کشور در حوزه مسئولیتش همچون پیک کرونا در پاییز، تاثیر بازگشایی مدارس در وضعیت کرونایی کشور، تکلیف وضعیت استخدامی پرستاران، برگزاری لیگ های فوتبال، وضعیت خوزستان کرونازده، بیماریابی اینترنتی و… صحبت کرد.

حریرچی

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (یکشنبه ۲۸ اردیبهشت) در نشست خبری ویدیو کنفرانسی خود که از وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: در ۱۸ تا ۲۴ ماه که از شروع ویروس می‌گذرد، یعنی تا پاییز ۱۴۰۱ خیلی از مناسبات خود را باید تغییر بدهیم. این‌که رفتار اجتماعی این ویروس در درازمدت مثل آنفلوآنزا یا شبیه ترکیبی از ویروس‌ها شود، مشخص نیست. دهه‌هاست که سرخک را می‌شناسیم و واکسن آن را هم داریم، اما بسیاری از کشورهای اروپای غربی موفق به ریشه‌کن کردن آن نشده‌اند. در نتیجه یکی از مناسبت‌ها که باید تغییر کند، رفتارهای اجتماعی است.

وی ادامه داد: هیچ کشوری نمی‌تواند ۱۸ تا ۲۴ ماه همه مشاغل را تعطیل کند. معمولا دسته‌ای که درآمد ثابت دارند این نظر را برای تعطیلی می‌دهند. باید پرسید کدام کشور می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد اقتصاد خود را تعطیل کند؟ حداکثر بازگشایی‌ها که تاثیر اقتصادی دارند برای حفظ معیشت و سلامت مردم می‌تواند انجام شود.

 • پیش‌بینی موج کرونا در پاییز

حریرچی گفت: در درازمدت بشر می‌تواند بر ویروس کرونا غلبه کند، اما در ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده به خصوص در کشورهای درگیر با ویروس، اکثر کشورها با این ویروس درگیر هستند. در نیمکره شمالی در پاییز با موج‌های دوباره‌ای مواجه خواهیم شد که شاید شدت آن از اسفند یا فروردین کمتر باشد، اما منجر به قرنطینه یا تعطیلی‌ها می‌شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که با همه‌گیری آنفلوآنزا، موج دوم کرونا در نیمکره شمالی شدیدتر باشد. پیش‌بینی سوم هم این است که در پاییز موج‌های کرونا خواهیم داشت، اما منجر به تعطیلی نمی‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این‌که بسیاری از رفتارهای خود را باید تغییر بدهیم. نکته مهم این است که در این ۱۸ تا ۲۴ ماه باید تلاش کنیم هرچه جنبه اقتصادی دارد و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد را به حداکثر برسانیم. با دست به دست هم دادن می‌توانیم در برابر ویروس کرونا موفق باشیم. خواهش من این است که در تعطیلات پیش رو، سفرها را به حداقل برسانیم.

 • داروی اختصاصی کرونا کشف نشده است

معاون وزیر بهداشت درباره تاثیر داروها بر کرونا، بیان کرد: بحث دارو در مورد کرونا موضوع رسانه عمومی نیست. هر چند این موضوع جالب است اما بحث پزشکی است و به درمانی ارتباط دارد که پزشک انتخاب می‌کند. به طور خلاصه، داروی ضدویروس کووید ۱۹ به طور اختصاصی نداریم. در اسفند ماه انواع گروه‌ها صد نوع دارو کشف کرده بودند. هیچ داروی موثر اختصاصی برای این ویروس هنوز کشف نشده و داروهای موجود دو دسته هستند. یک دسته داروهایی هستند که ضد ویروس‌های دیگر بوده و در بازار موجودند. این داروها تاثیر کم تا متوسط دارند. دسته‌ای هم تاثیر بیشتری دارند و به اصطلاح داروهای جانبی یا مراقبتی هستند. کسی که وارد مرحله‌ای از این بیماری می‌شود که با باکتری درگیر می‌شود یا با التهاب خاصی مواجه شده، این داروها به این بیماران کمک می‌کند.

 • تلاش برای استخدام پرستاران

حریرچی درباره استخدام پرستاران گفت: وزارت بهداشت حداکثر تلاش خود را برای استخدام پرستاران که در دوره کرونا کمک کرده‌اند، انجام می‌دهد.

وی درباره ورودی پرستاران به دانشگاه‌ها نیز بیان کرد: در کشور کمبود شدید نیروی پرستاری وجود دارد و نسبت پرستار به تخت و هم نسبت به هزار نفر جمعیت پایین است. بر اساس پیش‌بینی‌ها برای تعداد پذیرش پرستار رو به افزایش است. از ۱۰ رسته شغلی که در دنیا برای آینده پیش‌بینی شده، ۵ الی ۷ رسته در حوزه بهداشت و درمان است. این موارد شامل اقدامات مراقبتی و مراقبت در بیمارستان و مراقبت از سالمندان و مراقبت در منزل و مراقبت از معلولان می‌شود. با توجه به افزایش سن جمعیت در همه دنیا و کوچک شدن هسته خانواده‌ها این موضوع اتفاق افتاده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: یکی از دلایلی که در دوره اخیر مرگ و میر بیماران کرونایی کم شد، به دلیل مراقبت بسیار مناسبی بود که در منازل از افراد مسن اتفاق افتاد. حدود ۵۰ هزار معلول و سالمند در مراکز نگهداری سالمندان داریم.

وی ادامه داد: تا اطلاع ثانوی در پزشکی و پرستاری کمبود قابل توجه داریم. همه این افراد قرار نیست در بخش دولتی فعالیت کنند. بر اساس سطح درآمد و میزان رشد اقتصادی و تغییر سنی آینده در کشور، سند لازم برای این موضوع دیده شده و به میزان نیاز نیرو جذب می‌شود.

 • سفرها در تعطیلات عید فطر

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره سفرهای احتمالی در تعطیلات عید فطر، گفت: تعطیلات پیش رو متاسفانه طولانی است. از طرفی مردم خسته شده‌اند. درخواست ما همچنان این است که مردم سفرها را به حداقل برسانند. خود فعل سفر در مورد انتقال ویروس خطرناک است و موجب افزایش تماس اجتماعی و کاهش فاصله‌گذاری می‌شود. مردم یا با وسیله عمومی سفر می‌کنند یا با اتومبیل شخصی به سفر می‌روند. به هر حال بین راه توقف دارند و احتمال انتقال ویروس افزایش پیدا می‌کند.

 • زمان برگزاری لیگ‌های فوتبال

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره زمان برگزاری لیگ‌های فوتبال، بیان کرد: در مورد فوتبال فقط باید برای پروتکل‌های بهداشتی و درمانی لازم اظهارنظر می‌کردیم. مراتب به فدراسیون فوتبال اعلام می‌شود و طبق تصمیم‌گیری عمل خواهند کرد. دیروز بوندس لیگا شروع شد و سری آ و لالیگا هم آغاز می‌شود.

 • برای طرح ترافیک به طور مشترک تصمیم گیری می‌شود

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره طرح ترافیک تهران گفت: در مورد طرح ترافیک تهران تصمیم‌گیری مشترک انجام می‌شود و تمام افراد مسئول چه از وزارت بهداشت و چه از شهرداری تهران باشند با دل‌سوزی صحبت می‌کنند. وقتی طرح ترافیک نیست، مشکلاتی در شهر ایجاد می‌شود. اتومبیل‌های غیرمجاز نیز به مرکز شهر تردد می‌کنند. یکی از مشکلات مرکز تهران در حال حاضر پارکینگ است. وقتی طرح ترافیک نیست، همه این اتومبیل‌ها وارد شهر می‌شوند. اگر الان آلودگی هوا نیست به خاطر کاهش سفرهاست. ما در نقطه تعادل تصمیم‌گیری می‌کنیم و اشکالی ندارد که مراجع مختلف نظر بدهند.

 • تمام رشته‌ها باید در جای خودشان باشند

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره اعتراضات صنفی نیروهای بهداشتی در روزهای اخیر، بیان کرد: صحبت درباره مسائل صنفی که مبتنی بر نفی دیگری است به کسی کمک نمی‌کند. اگر هر گروهی بخواهد نفع خود را در نفی دیگران جست‌وجو کند به ضرر خودش است. با توجه به کریکولوم آموزشی، هر نیرویی برای جای مشخصی تربیت می‌شود. یکی از مهم‌ترین سیستم‌های آموزشی ما آموزش بهورزی است که بهورز برای روستاها تربیت می‌کند. دانشکده‌های پرستاری هم پرستار تربیت می‌کنند. مطمئن باشید با توجه به کمبودی که داریم، تمام رشته‌ها اگر جای خود باشند، برای آنها کار ایجاد می‌شود. به جز یکی دو رشته مثل مامایی که نیروی اضافه داریم، در اکثر رشته‌ها دچار کمبود هستیم. در نتیجه به جای رقابت و باز کردن خطوط جدید اشتغال بهتر است هر کدام سر جای خود باشیم تا اشتغال ایجاد شود.

 • کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره روند افزایشی ابتلا به کرونا در برخی استان‌ها اظهار کرد: چند معیار وجود دارد. یکی معیار افراد بستری در بیمارستان و یکی معیار مرگ و میر ناشی از کرونا و یکی معیار شناسایی افراد جدید است. در مورد بستری در بیمارستان و مرگ و میر کرونا حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش داشتیم. اگر مبتلایان زیاد شود، بستری در بیمارستان و مرگ و میر هم با فاصله زمانی بیشتر می‌شود.

حریرچی افزود: مرگ و میر و بستری در بیمارستان به طور واضحی کاهش یافته، اما قدرت بیماریابی هم بالاتر رفته است. از دو هزار تا هزار و ۹۰۰ مورد کشف شده، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ناشی از بیماریابی در افراد کم‌علامت یا بی‌علامت و پیگیری از افراد با تماس نزدیک است. این یک موفقیت بزرگ است که سیستم توانسته تعداد آزمایش و بیماریابی را بالا ببرد. البته نکته مهم این است که آزمایش‌ها درست انجام شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: این کار به نظر ما اشتباه است که در خیابان بایستیم و هر شخصی که رد شد، از او آزمایش بگیریم. آزمایش باید هدف‌گیری شده انجام شود.

 • وضعیت شیوع کرونا در خوزستان

وی درباره وضعیت استان خوزستان اظهار کرد: پیک کرونا در خوزستان دیرتر اتفاق افتاده است. باید توجه کنیم که شیوع کرونا در این استان نسبت به میلیون نفر، کم یا متوسط بوده و در حال نزدیک شدن به متوسط است. یکی از مشکلات استان خوزستان این است که اگر استانی پیک کرونا را در اسفند یا فروردین تجربه کرده، تعطیلی‌هایش همراه با سایر کشور بود، اما در حال حاضر بازگشایی‌ها ایجاد شده و این چند استان به پیک رسیده‌اند. با این حال شرایط در خوزستان تحت کنترل است.

 • تاثیر بازگشایی‌ها بر روند بستری و مرگ و میر

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تاثیر بازگشایی‌ها بر روند بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور، گفت: تاثیر بازگشایی‌ها صفر نبوده و اثرهایی داشته است. عمده بازگشایی‌ها ۲۳ فروردین در کشور و ۳۰ فروردین در تهران انجام شده است. معمولا موارد سرپایی یک هفته بعد اثر خود را نشان می‌دهد. در نتیجه الان باید بستری و فوت را مشاهده می‌کردیم. با وجود بازگشایی‌ها در یک ماه اخیر در بستری و مرگ و میر روند نزولی داشتیم.

 • بازگشایی دانشگاه‌ها

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها بیان کرد: همان طور که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد، دانشگاه‌ها بر اساس پروتکل‌هایی که اعلام شده تصمیم‌گیری خواهند کرد. این موضوع در مورد رده‌های مختلف تفاوت دارد. برای همه وضعیت‌ها پروتکل‌ها وجود دارد. خوابگاه‌ها جزو مکان‌های مهم برای انتقال ویروس کرونا محسوب می‌شود. زیرا پرتراکم است و مردم از شهرهای مختلف حاضر می‌شوند. در بسیاری مواقع هم دانشجویان آخر هفته به شهر خود بر می‌گردند. دانشگاه‌ها به طور مستقل و بر اساس پروتکل‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

 • استفاده از اینترنت در دوران کرونا

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره استفاده از اینترنت در دوران کرونایی، گفت: قسمت عمده غربالگری و بیماریابی با استفاده از سامانه سیب و سینا و ناب انجام می‌شود. قسمت عمده مجوزهایی که به محل‌های کسب و کار داده می‌شود نیز از طریق سامانه انجام می‌شود. علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، قسمت عمده خدمات را باید از طریق فضای مجازی ارائه کنیم. برای خیلی‌ها قبلا سخت بود که جلسه غیرحضوری برگزار کنند. همواره به این شکل بود که چند هزار نفر برای اجلاس سالانه سازمان جهانی بهداشت به ژنو می‌رفتند. حالا همه نشست‌ها به صورت غیرحضوری و اینترنتی برگزار می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.